Turnike Geçiş Sistemleri

Turnike Geçiş Sistemleri

Turnike geçiş sistemleri, insanların belirlenen noktalardan güvenli giriş-çıkış yapmalarını sağlayan sistemlerdir. Bu sistemlerin özellikle tercih edilme sebebi geçişleri kontrol altına almasıdır. Çünkü bir iş yeri ya da kuruluş için en öncelikli durumlardan biridir. İş yerleri, personellerin, ziyaretçilerin ve özel alanlara giriş için yetkilendirilen kişilerin erişimini kontrol altında tutulmasını sağlamak için güvenlik önlemleri almaktadır. Bu noktada alınan önlemlerden biri de turnike geçiş sistemidir. Güvenlik ve erişim kontrolü için kullanılan bu sistem, yetkisiz kişilerin geçişini engeller ve güvenliği sağlar. turnike geçiş sistemi

Turnike Geçiş Sistemleri Nasıl Çalışır?

İlk olarak turnike geçiş sistemi nereye kurulacağı belirlenir. Turnikeler iç ve dış ortam olarak üretimi yapılıyor. Bu yüzden turnikenin nerede kullanılacağı önemlidir. Eğer bu sistem bir iş yerinde kullanılacaksa bunu PDKS cihazları ile kullanmanız gerekir. Belirlenen noktaya turnike kurulumunu yapın. Sonra iş yerine göre PDKS cihazını seçin. Yüz tanıma, kartlı, şifreli ve parmak izi geçişlerden birini tercih ederek entegre edebilirsiniz. Cihazın montajı yapıldıktan sonra personelleri kaydedin. Daha sonra bilgisayara ZKFlex PDKS yazılımının kurulumunu  yapın. Kaydedilen personeller geçiş yaptıkça turnike geçişine izin verir. Ama tanımlanmayan yetkisiz kişilerin geçişine izin vermez. Bu sayede rahatlıkla takip ve kontrol yaparak iş yerinizin güvenliğini artırmış olursunuz.
ZKT2101 Elektromekanik Turnike

Turnike Sistemlerinin Yaygın Kullanım Alanları

Turnike geçiş sistemleri belirli yerlerde kullanılmaktadır. Bu geçiş sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığı bazı yerler şunlardır;
  1. İş yerleri: İş yerleri, plazalar, fabrikalar, depolar ve büyük ofis binaları gibi, personel ve ziyaretçilerin giriş ve çıkışlarını kontrol altına almak için turnike geçiş sistemlerini kullanır. Bu sayede sadece yetkili kişilerin geçiş yapabilir ve güvenlik artırmış olur.
  2. Okullar ve Üniversiteler: Okullar ve üniversiteler, öğrenci ve personel geçişlerini kontrol etmek ve kampüs güvenliğini sağlamak için turnike geçiş sistemlerini kullanır. Öğrenci kartları veya kimlik kartları geçiş sistemleri için kullanılmaktadır. Böylelikle yetkisiz kişilerin geçişini önler.
  3. Toplu Taşıma İstasyonları: Metro istasyonları, otobüs terminali ve tren istasyonları gibi toplu taşıma noktalarında, turnike geçiş sistemleri bilet kontrolü ve erişim kontrolü için kullanılır. Biletli geçiş yapmayan kişilerin engellenmesini sağlar ve gelir kaybını azaltır.
  4. Spor ve Eğlence Tesisleri: Stadyumlar, spor salonları, konser alanları ve sinemalar gibi spor ve eğlence tesislerinde, turnike geçiş sistemleri bilet kontrolü ve yoğunluk yönetimi için kullanılır. Biletli müşterilerin düzenli geçiş yapmasını sağlar ve izinsiz geçişlerin önler.
  5. Havaalanları: Havaalanları, güvenlik kontrollerini etkinleştirmek ve yolcuların geçişlerini kontrol etmek için turnike geçiş sistemlerini kullanır. Havaalanı personeli ve yolcuların sınırlı alanlara erişimini kontrol eder ve güvenlik protokollerini uygular.
  6. Alışveriş Merkezleri ve Mağazalar: Alışveriş merkezleri ve mağazalar, mağaza çıkışlarını kontrol etmek ve hırsızlık önlemlerini artırmak için turnike geçiş sistemlerini kullanır. İzinli geçişleri sağlar ve güvenliği sağlar.
  7. Kamu Binaları: Kamu binaları, hükümet kurumları, konsolosluklar ve belediye binaları gibi yerlerde, turnike geçiş sistemleri güvenlik ve erişim kontrolü amacıyla kullanılır. Sadece yetkililerin giriş yapmasını sağlar ve ziyaretçileri kaydeder. Yetkisiz kişilerin geçişini önler.
"</p

Turnike Geçiş Sistemleri İş Yerleri İçin Neden Önemli?

Günümüzde artık birçok iş yeri için turnike geçiş sistemi önemlidir. Neden mi? İşte önemli olma sebeplerinden bazıları şunlardır; Personel Takip Sistemi: Personel takibi yapmayı kolaylaştırır. Çünkü personellerin kart okutmayı unutma ihtimali ortadan kalkar. Giriş-çıkış yaparken turnikeden geçmek için kart okutmak zorundalardır. Güvenlik: Turnike geçiş sistemleri, yetkisiz kişilerin geçişini engellediği için güvenliği artırmış olur. Erişim Kontrolü: İş yerlerinde belirli özel alanlara yetkili personelin ya da ziyaretçilerin girişine izin verilir. Turnike geçiş sistemleri sayesinde yalnızca yetkili kişiler ve ziyaretçilerin erişimi sağlanmış olur. Veriler ve Raporlama: İş yerlerinde personeller turnikeden geçiş yaptıkça veriler kaydedilir ve bu  kaydedilen verilerden rapor oluşturabilirsiniz.
ZKT1002 Elektromekanik Turnike

Sağladığı Avantajlar

Turnike geçiş sistemlerinin kullanımına göre sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır;
  • Kurulumunu rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • Yüz tanıma, parmak izi, kart okuyucu ve şifreli geçiş ile entegre çalışır.
  • Çoğunlukla kalabalık alanlarda kullanılarak geçişi kolaylaştırır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top