Biyometrik Güvenlik Sistemleri

Biyometrik Güvenlik Sistemleri Parmak İzi

Biyometrik Güvenlik Sistemi Nedir ?

Biyometrik güvenlik sistemleri bir çok sektörde farklı amaçlarla kullanılmaktadır . Sistemlerin en önemli özelliği kişiye özgü veriler ile çalışmasıdır . Bu veriler genel kullanım olarak ;

  • Parmak İzi
  • Yüz Tanıma
  • İris (Göz)

olarak sınıflandırılabilir . Veriler genel olarak benzer sonuçlara ulaştırsa da kullanım alanına göre farklılıklar gösterebilir . Gelin birlikte hangi alanlarda kullanıldığını inceleyelim.

Biyometrik Güvenlik Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Çok fazla alanda kullanılmakta olan biyometrik güvenlik sistemleri bir çok konuda da hayatımızı etkilemektedir . Bazı kullanım alanları şunlardır;

Telefon kilidi açma

Hayatımızda önemli bir yeri bulunan cep telefonlarının ekran kilitlerini açmak için kullanılır . Bu işlem sayesinde telefonların kullanım hızı ve kolaylığı arttırılmıştır . Hem parmak izi hem de yüz tanıma özelliği ile bu işlem uygulanabilmektedir .

Kanunun Uygulanması

Yüz tanıma , emniyet güçleri tarafından sıklıklıkla kullanılan bir uygulamadır . Bir suçlu yakalandıktan sonra sabıka fotoğrafı çekilir ve veritabanları ile karşılaştırılır . Daha önceden bir suça karışıp karışmadığı kişinin bu veritabanında kayıdı olup olmadığına göre anlaşılabilir . Eğer ki bu kişinin ilk suçu ise bir sonraki taramalarda kullanılmak adına veritabanına kaydedilir . Özellikle ABD’de kullanımı daha fazla olan bu sistem bir çok ülkede de tercih edilmektedir.

Personel Takip

Personellerin giriş-çıkış ve devamsızlık sürelerinin takibi için kullanılmaktadır . Yüz tanıma sistemi ya da parmak izli geçiş sistemi olarak kullanılabilmektedir . Bu alanda çok sıklıkla kartlı geçiş sistemleri kullanılsa da bu sistemlerin açıkları bulunmaktadır . Çünkü kartlı geçiş sistemlerinde kişiye özgü bulgular yoktur . Yani bir başkası sizin kartınızı okutarak sizin yerinize geçiş sağlayabilir . Bu durum bir güvenlik açığı oluşturacağından dolayı biyometrik veriler ile kişinin taklit edilme riski ortadan kaldırılır . Personel takip sistemi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tekrar Eden Teknolojik İşlemler

Bu işlemlere örnek olarak internetten yapmış olduğunuz alışverişleri düşünebilirsiniz . Her işlem yaptığınızda kartınızla ilgili bilgileri girmeniz gerekmektedir . Girmeniz gereken bilgileri kaydederek parmak izi ve ya yüzünüzü gösterdiğinizde bilgilerin otomatik dolmasını sağlayabilirsiniz . Bu durum da sürekli girmeniz gereken bilgilere sadece kendi biyometrik verilerinizle ulaşmış olursunuz .

Bankacılık

Biyometrik çevrimiçi bankacılık sistemi , yüz tanımanın faydalarından biridir . İnsanların bir çok kısmı mal varlıklarını banka hesaplarında tutmaktadır . Yeni gelişen teknolojiler ile saniyeler içerisinde mobil bankacılık üzerinden para transferi yapmak mümkün . İnsan hayatı bu şekilde kolaylaştırılırken bununla birlikte güvenlik açıklarıda doğmaktadır . Kullandığınız parolaların ve desenlerin web korsanlar tarafından çalınma riski bulunmaktadır . Bu açığın önüne geçebilmek adına yüz tanıma ile güvenli giriş ve transfer yapabilirsiniz .

Öğrenci Takip

Okuldaki öğrencilerin devamsızlık yapıp yapmadıklarını kontrol etmek için kullanılır . Yaygın kullanım olarak Çin’de kullanılan bu sistem ile öğrenciler okula giriş çıkışları yüz tanıma ile yapılmaktadır .

Kişi analizi ve Suçlu tespiti için kullanım örneği

Biyometrik Güvenlik Sisteminin Avantajları Nelerdir ?

Biyometrik güvenlik sistemleri gün geçtikçe hayatımızın bir parçası olmaktadır . Bu sistemlerin insan hayatına başlıca avantajları şunlardır ;

  • İş yükünü azaltmak
  • İşlemleri hızlandırmak
  • Suçlu tespitini hızlandırmak
  • Güvenlik açıklarını önlemek
  • Personel takibini kolaylaştırmak

gibi sonuçlar ile insan hayatını olumlu yönde etkilemiştir . Peki bu sistemlerin hiç mi dezavantajı yok ? Gelin bir de dezavantajlarını inceleyelim .

Biyometrik Güvenlik Sisteminin Dezavantajları Nelerdir ?

Sistemlerin en büyük dezavantajı insanların kötü kullanımı sonucunda doğacak risklerdir . Biyometrik veriler sayesinde dünya üzerinde bir çok kamera ve terminal üzerinden insanlar gözetlenebilmektedir . Bu durumun insan özgürlüğünü kısıtlayabileceğini düşünülmektedir .

Bir başka risk ise yüz tanıma sistemlerinin insan vücudundaki değişikliklerden kaynaklı yanlış tespit yapmasıdır . İnsan yüzü yıllar geçtikçe değişebilen ya da dışardan fiziki bir darbe sonucu farklılıklar oluşabilen bir yapıdır . Biyometrik güvenlik sistemlerinde ki herhangi bir yüz tanımanın karıştırılması yanlış kişi tespitine yol açabilir . Bunun sonucunda da işlemediğiniz bir suç için zan altında kalabilirsiniz .

Biyometrik Güvenlik Sistemini Nasıl Kullanabilirim ?

Öncelikle biyometrik güvenlik sistemini hangi amaçla kullanacağınız belirlemeniz gerekmektedir . Örneğin firmanızdaki personelleri takip etmek için bir sistem kullanmak istediğinizi düşünelim . Bunun için ihtiyacınız olanlar şunlardır ;

  1. Yüz tanıma cihazı ya da parmak izi okuma cihazı
  2. Personel Takip Yazılımı

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanmış olduğunuz cihaz ve yazılımın haberleşebiliyor olmasıdır . Biyometrik güvenlik çözümleri ile öncü firma ZKSoftware’i bu konuda tercih edebilirsiniz .

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top