Personel Devam Kontrol Sistemleri

Personel Devam Kontrol Sistemi nedir ?

Personel devam kontrol sistemleri (PDKS) günümüz teknolojilerinden yararlanılarak geliştirilmiş olan sistemlerdir. Bu sistemler personellerin giriş-çıkış saatlerini , günlük ve aylık kazançlarını hesaplamak için oluşturulmuştur. Personel devam kontrol sistemleri sayesinde personellerinizin devamsızlıklarından tutun dakika bazlı çalışma sürelerine bile ulaşmak mümkün . Bu sistemler bazı kaynaklarda karşınıza kısaltılmış hali olan PDKS olarakta çıkabilir . Şimdi bu sistemlerin nasıl çalıştıklarını inceleyelim.

Personel Devam Kontrol Sistemi Nasıl Çalışır ?

PDKS bir çok farklı yöntem ile yapılabilmektedir . İster yüz tanıma cihazları , isterseniz de kartlı geçiş cihazları ile bu sistemler kullanılabilmektedir . Bu cihazlar ile haberleşebilen yazılımlar ise geçiş cihazlarının topladığı verileri işleyerek karşınıza bir çok farklı seçenek ve içerik ile raporlama yapar . Tabii ki bu raporlamayı yaparken sizin programa bildirmiş olmanız gereken parametreleri kullanır . Bu parametreler çalışma saatleriniz , personellerinizin aylık kazançları , izin ve tatilleriniz gibi verilerdir. PDKS yazılımları bu verileri göz önünde bulundurarak firmanıza uygun şekilde raporlama yapar.

Bunların yanı sıra bu sistemler sayesinde personellerinizin geçişlerinde basit mantıklı kısıtlamalar yapabilirsiniz . Personel takibini kolaylaştırmak için istediğiniz cihazdan geçişini sağlayıp , istediğiniz cihazdan geçmesini engelleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=WT-G7sALfbI

Personel Devam Kontrol Sisteminde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Öncelikle bu sistemleri kullanırken karşılaşabileceğiniz en temel problem personellerinizin cihazları kullanmadan işe giriş yapmaya çalışmasıdır . Sistemi kullanmaya başladığınız andan itibaren personelleriniz bu cihazları bir yoklama gibi düşünmelidir . Yani her giriş ve çıkış hareketini cihaz üzerinden gerçekleştirmeliler .

Örneğin bir atölye kapısının girişini yüz tanıma cihazı ile kontrol edebilirsiniz . Bu sayede sadece cihaz içerisinde tanımlı olan kişilerin içeriye giriş yapmasını sağlayabilirsiniz . Sonuç olarak hem personellerinizin giriş yapabilmek için cihazı kullanmasını sağlayıp hem de yetkisiz kişilerin girişini engelleyebilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise kullanacağınız yazılımın basit ara yüzlü ve hızlı olmasıdır . Bir çok veri işlendiği için karışık tasarımlar ve ağır programlarla karşılaşabilirsiniz.

Personel Devam Kontrol Sistemi Modern Arayüz Örneği

Neden Personel Devam Kontrol Sistemi Kullanmalıyım ?

Personel devam kontrol sistemi iş yükünü azaltmak ve doğru puantaj raporlamasını alabilmek için önemlidir.PDKS ile personellerinizin;

  • İşe giriş-çıkış saatlerini,
  • Fazla mesai sürelerini,
  • Geç gelme ve erken çıkma sürelerini,
  • Tatil çalışmalarını,
  • Yıllık izin planlamalarını,
  • Dakikalık , saatlik ve aylık kazançlarını raporlayabilirsiniz.

Bu raporlar geçmişe dönük olarakta oluşturulabilir . Sektörün öncü yazılımlarından olan ZKFlex PDKS programı ile verilerinizi saniyeler içerisinde indirebilirsiniz . Hem geçmişe yönelik hem de bulunduğunuz zamana ait raporlar alabilirsiniz . ZKSoftware’in modern arayüzlü PDKS yazılımı olan ZKFlex’i inceleyebilirsiniz . Unutmayın ki bizim misyonumuz firmanızın iş yükünü azaltıp , personellerinizin haklarını korumaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top