Kapı Açma Butonu

Kapı Açma Butonu

Kapı açma butonu, bir kapının anahtar kullanmadan otomatik olarak açılmasını sağlayan bir sistemdir.  Bu sistem, özellikle otomasyon sistemlerinin kullanıldığı yerlerde ya da farklı yerlerde kullanılmaktadır. İş yerleri, plazalar, ofisler, benzin istasyonları ve alışveriş merkezleri en yaygın kullanılan alanlardır. Butonlar kullanımına göre ikiye ayrılır. Bunlar temaslı ve temassız butonlardır.

Temaslı ve Temassız Kapı Açma Butonları

Temaslı ve temassız butonlar, genellikle kapı açmak için kullanılır. Bu butonları türlerine göre birlikte inceleyelim;

Temaslı Buton

Temaslı butonlar, fiziksel temas gerektiren butonlardır. Bir kapıya temaslı buton takıldığında, kişinin butona fiziksel temas etmesi gerekir. Bu tür butonları kullanmak için butona basmak gerekir. Butona bastıktan sonra kapının açılması için sinyal gönderir. Ama genellikle mekanik olarak çalışır ve iterek açılır. temaslı buton

Temassız Buton

Temassız butonlar, fiziksel temas gerektirmeyen butonlardır. Bu tür butonlar kablosuz ve sensör teknolojisi kullanarak çalışır. Bir kapıya temassız bir buton takıldığında, kişinin butona fiziksel temas etmesine gerek yoktur. Yakınlık ya da hareket sensörü gibi teknolojileri kullanarak butona yaklaşır ve kapının açılması için sinyal gider. Temassız butonlar fiziksel temas gerektirmediği için hijyen açısından da avantajlıdır. Temassız buton Her iki butonu da kullanıma göre tercih edebilirsiniz. Temaslı butonlar daha yaygın kullanılırken, temassız butonlar hijyen ve kullanım rahatlığından dolayı tercih edilmektedir.

Tuşlu Butonlar

Tuşlu buton, bir kapıyı açmak için fiziki olarak tuşa basılması gereken bir sistemdir. Bir kişinin belirli bir tuşa basarak istenen işlemi tetiklemesini sağlar. Böylelikle sinyal gider ve kapı açılır. Bu tür butonlar üzerinde genellikle sayılar, harfler, semboller veya diğer işaretler bulunur. Aynı zamanda bu butonları hayatımızın birçok yerinde görürüz. Nerelerde mi? ATMler, telefonlar, mouselar, beyaz eşyalar ve endüstriyel uygulamalarda görmüşsünüzdür. Tuşlu butonlar, kullanım kolaylığı ve hızlı tepki süresinden dolayı  yaygın olarak kullanılan sistemdendir.

Neden Buton Kullanılır?

Hayatımızda artık birçok işletmede butonlar kullanılmaktadır. Ama butonlar çeşitli amaçlarla kullanılan ve kişilerin belirli bir işlemi gerçekleştirmesini sağlayan bir sistemdir. Bu butonların en kullanma temel nedenleri şunlardır;
  • Acil durumlar ve tehlikeli durumlarla ilgili güvenlik önlemlerini almak için kullanabilirsiniz.
  • Genellikle dışarıdan içeriye girişte bir yetkilendirme sistemi kullanılıyor ise içerden dışarıya çıkış için de buton kullanılmaktadır. Elektronik kilit sisteminin bir parçası gibi düşünebilirsiniz.
  • Butonlar, kullanım kolaylığı sağlar.
 

Temassız Kapı Açma Butonu Avantajları Nelerdir?

Günümüzde artık birçok iş yerinde temassız buton tercih edilmektedir. Temassız teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte, temassız butonların kullanımı da daha da artmaktadır. Temassız butonun birçok sağladığı avantajlar vardır. Bu sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır;
  • Fiziksel temas gerektirmediği için hijyenli bir kullanım sağlar.
  • Temassız butonlar, kullanım kolaylığı sağlar.
  • Temassız butonlara fiziksel bir kuvvet gerektirmediği için daha uzun ömürlü dayanır.
  • Kalabalığın yoğun olduğu alanlarda geçişi hızlandırır.
  • İş yerlerin güvenliği için tercih edebilirsiniz.
Temassız Kapı Açma Butonu Avantajları Nelerdir?  

Kapı Geçiş Sistemlerinde Kapı Açma Butonu Kullanımı

Hayatımızda kapı geçiş sistemlerinde butonlar, kişinin kapıyı açmak ve geçiş izni talep etmek için kullandığı bir sistemdir. Aynı zamanda kapılarınıza kimlerin erişebileceğini rahatlıkla takip edebilirsiniz. Böylelikle geçiş kontrol sistemlerini çok rahatlıkla sağlamış olur. Kapı Açma Butonları: Kapı geçiş sistemlerinde en yaygın kullanılan butonlardan biri kapı açma butonlarıdır. Bu butonlar, kullanıcının kapıyı açmak içi üzerine basması gerekir. Butona bastığınız zaman kapı açma mekanizması harekete geçer ve kişinin geçişine izin verir. Bu butonlar, otomatik kapılar, güvenlik kapıları veya kontrollü geçiş noktaları gibi birçok farklı kapı sistemleri de bulunmaktadır. Geçiş Sistemi Butonları: Bazı kapı geçiş sistemleri, geçiş izni talep etmek için butonlar kullanır. Bu butonlar, kişilerin geçiş yapmak istediği bir alana girmek için geçiş izni talep etmesine olanak tanır. Bir kapıda yüz tanıma, şifre, kart okuyucu veya parmak izi cihazı varsa personel bu butona basarak geçiş izni talep ederler. Yetkili kişi bu talebi onayladığında, kapı açılır ve geçiş izni verir. Acil Durum Butonları: Kapı geçiş sistemlerinde acil durum butonları çok önemlidir. Bu butonlar, acil durumlarda kapıyı hızla açmak veya alarmı etkinleştirmek için kullanılmaktadır. Yangın alarmı butonları, bir yangın durumunda kapıların acil olarak açılmasını sağlar ve tahliyeyi kolaylaştırır. Kapı geçiş sistemlerindeki butonlar, güvenlik, erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı sağlamak için önemlidir. Kullanıcıların kapıyı kontrol etmelerini ve geçiş izni talep etmelerini sağlarlar. Bu sayede, belirli bir alana sadece yetkili kişilerin geçiş yapabilmesine ve acil durumlar için hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesi sağlanır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top