Personel Takip Sistemi Nasıl Kurulur?

Personel Takip Sistemi

Personel takip sistemi iş yerleri için önemlidir. Fakat birçok işletme kendi bünyesinde ” personel takip sistemi nasıl kurulur ?” hangi ürünler kullanılır?” gibi sorularının yanıtlarını aramaktadır. Çünkü iş yerleri personelin giriş çıkış takibini yapmak zorundadır. Özellikle manuel olarak takip edilen personel giriş-çıkış saatleri hataya açık olması ve ciddi bir iş yükü doğurması sebebiyle artık tercih edilmemektedir. Teknolojik yenilikler ile birlikte artık otomatik personel takibi çok daha cazip hale geldi. Bu kolaylıktan sonra hemen hemen tüm işletmeler personel takip sistemi kullanmaya başladı. Personel takip sistemi, personel takip yazılımı ve cihazından oluşmaktadır. PDKS sayesinde personellerinizin giriş-çıkışlarını, molalarını, izinleri ve mesailerini rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bu sayede personellerinizin maaş, puantaj ve hak edişlerini hesaplayabilirsiniz. Rapor oluşturabilirsiniz. Personel takip sistemi nasıl kurulur?

Personel Takip Sistemi Nasıl Kurulur?

Günümüzde artık neredeyse her iş yeri personel takip sistemi kullanır. Yeni dünya düzeninde, teknolojik sistem ile personel takibi yapmak çok daha kolaydır. Peki personel takip sistemi nasıl kurulur? Bu sistemi kullanmak için önce bilgisayar ve geçiş kontrol cihazına ihtiyaç vardır. Çünkü PDKS cihazının hafızasında toplanan verileri kurulu olan ZKFlex PDKS yazılımına aktarmanız gerekir. İstediğiniz raporlama türüne ulaşabilirsiniz.

Personel Takip Sistemi Cihazları

Öncelikle yapılması gereken, iş yerinin giriş ve çıkış noktalarının belirlenmesidir. Bu belirlenen noktalara iş yerinin tercihine göre PDKS cihazlarından yüz tanıma, parmak izi, şifreli veya kart okuyucu geçiş sisteminin montajını yapın. En önemli nokta montajı yapılan ürünün network girişi olması. Çünkü yazılım ve cihaz internet bağlantısı üzerinden haberleşir. Takılan cihazın internet bağlantısı sağlandıktan sonra, cihazın menüsünden bir ip adresi belirlenir. Daha sonra seçilen cihaza türüne göre personellerin kayıtları yapılır. Eğer bir biyometrik veri doğrulama yapacak iseniz buradaki personel kayıtları genellikle cihaz başından yapılmaktadır. Personeller sırayla yüzlerini ya da parmak izlerini cihaza kaydeder. Eğer ki doğrulama kart veya şifre ise, bu tanımlamalar genellikle yazılım üzerinden yapılarak cihaza gönderilir. Personellerin kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra cihaz kullanıma hazırdır. Personelleriniz artık giriş-çıkış yaparken cihaz üzerinden doğrulama sağlayabilir. Ama tanımlanmayan yetkisiz kişilerin geçişine izin vermez. Böylelikle personelin takibini ve iş yerinin güvenliğini sağlamış olursunuz.
KeyFace Lite Yüz Tanıma Cihazı

Personel Takip Sistemi Yazılımı

Personel takip sistemi yazılımını, iş yerinizdeki bir bilgisayara ya da sunucunuza kurabilirsiniz. Fakat yazılım tercihi yapmadan önce, işletmenizin çalışma saatlerinin yazılımın hesaplama stratejisine uygun olup olmadığını teyit etmelisiniz. Birçok işletme sistemin maliyetini düşürebilmek için kalitesiz ve verimsiz yazılımlar tercih etmektedir. Bu da ilerleyen dönemlerde kendilerine daha büyük bir maddi yük olarak geri dönmektedir. Çünkü hem personellerin puantajı yanlış çıktığı için maddi kayıp oluşur hem de sistem sıfırdan yenilenmek zorunda kalır. Türkiye’deki çoğu çalışma sistemine uygun olan ZKFlex Pdks yazılımını bu noktada tercih edebilirsiniz. Teknik açıdan ise personel takip sistemi yazılımı ve cihazı, TCP/IP protokolü ile haberleşmektedir. Cihazın montajını yaparken vermiş olduğunuz ip adresini, yazılıma eklemelisiniz. Cihaz ile bağlantı sağlandıktan sonra cihaza yeni bir kişi kaydı gönderebilir, cihazdaki kayıtlı kullanıcıları yazılıma aktarabilirsiniz. Cihazınız kuruldu, yazılımınıza eklendi. Peki şimdi ne yapmalısınız? İşletmenizin çalışma saatlerini pdks yazılımına işlemelisiniz. Çünkü personellerinizin yapmış olduğu giriş çıkış hareketleri, çalışma saatlerinize göre yorumlanır. Bu sayede sağlıklı puantajlar oluşur.
ZKFlex PDKS Yazılımı

Personel Takip Sistemi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Cihazınızın iç ortamda mı dış ortamda mı çalışacağını netleştirerek, ürünü aldığınız yere cihazın koruma seviyesini sorun.
 2. Cihazlar ve yazılımlar ayrı kalem olarak sunulmaktadır. Sıfırdan bir sistem alıyor iseniz iki kalemi de aynı yerden satın alın.
 3. Her yazılım, her cihaz ile haberleşemez. Uyumluluk sorununa dikkat edin.
 4. İşletmenizin çalışma saatlerini hizmet aldığınız firmaya bildirin. Sistemin, firmanızın yapısına uygun olup olmadığını teyit edin.
 5. Sistemi satın almadan önce, yazılımın ücretsiz bir demosunu talep edin. Alabileceğiniz raporları öncesinde görün.

Kullanım Alanları

 • Fabrikalar
 • Okullar
 • Kamu ve Kuruluşları
 • Belediye
 • Depo
 • Firmalar
 • Holdingler
 • Üretim Yerleri
 • Yemekhaneler
 • Hastaneler

Sağladığı Avantajlar

Personel takip sisteminin sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır;
 • Personelin giriş çıkış takibini yapabilirsiniz.
 • Personel takip sistemi sayesinde yetkisiz kişilerin geçişine izin vermez.
 • Personel takibi yapmak iş yerindeki verimliliği artırır.
 • Personelin mesai, puantaj, izinlerini ve hak edişlerini hesaplayabilirsiniz.
 • Personel takip sistemi yüz tanıma, parmak izi, şifreli ve kart okuyucu ile entegre çalışır.
 • PDKS sayesinde personeller giriş ve çıkış konusunda daha disiplinli olurlar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top