İş Yerinde Devamsızlık Takibi

İş Yerinde Devamsızlık Takibi

İş yerinde personel devamsızlığının birçok nedeni olur bu sebeple iş yerinde devamsızlık takibi çok önemlidir. Personelin işe geç gelme veya gitmemek için bir sebebi olabilir. Sağlık sorunları, ailevi problemler, mobbing, moral düşüklüğü ve buna benzer durumlar sebep olur. Ama her ne sorun olursa olsun, bu sorunları yönetmenin yolları vardır. Bu makalede devamsızlık nedir?, devamsızlık takibi nedir? ve bu gibi sorunların çözümü için nasıl yardımcı olabileceğimize bakalım.


Devamsızlık Nedir?

Devamsızlık, iş yerine gelmesi gereken bir personelin gelmemesine denir. Tatil, eğitim, planlı veya kararlaştırılmış personel izinleri devamsızlıktan farklıdır. Bir işveren olarak size bildirmeden işe gelmeme durumuna devamsızlık denir. Ara sıra hasta olduğu günler, acil durumlar veya cenaze gibi durumlara müsamaha gösterilebilir. Ancak devamsızlık, daha geniş bir ölçekte olmasına denir. Bir personelin iş saatlerinde dışarda olması önemli bir sorundur. Örneğin; Uzun süreli hastalık, nedeni belli olmayan devamsızlıklar, işe geç kalma veya erken çıkma.

İş Yerinde Devamsızlık Takibi: ZKFlex

 

Devamsızlık Takibi Nedir?

Personellerin çalıştıkları saatleri belgeleme ve izinlerini (ücretli-ücretsiz/ planlı-plansız) kaydederek devamsızlık takibi yapmanın bir yoludur. Birçok iş yeri eskiden, devamsızlık takibini yapmak için manuel yani elle ve dosyalama yöntemi ile yaparlardı. Ancak bu yöntemler ile hatalı sonuçlar elde etmeniz yüksektir. Günümüz teknolojileri PDKS cihazları ve ZKFlex PDKS yazılımı ile personel takibi yapmak çok kolaydır. Bu yöntem sayesinde hızlıca personellerinizin devamsızlık raporlarını oluşturabilirsiniz. İş yerleri için ideal bir yöntemdir.

Devamsızlık Takibi Neden Önemlidir?

İş yerlerinde devamsızlığın belirlenmesi ve önlem alabilmek için devamsızlık takibi önemli bir yöntemdir. Sağladığı faydalardan bazıları şunlardır;

  • Personelin devamsızlık yaptığı günleri görebilirsiniz ve neden devamsızlık yaptığını anlamanızı sağlar.
  • Devamsızlık sorununuzu rahatlıkla çözebilirsiniz.
  • Personellerinizin daha verimli çalışmalarını sağlarsınız.
  • Personel devamsızlığını alışkanlık haline gelmesini önler.

Bir personelin buddy punch veya zamanını yönetmede kötü olduğundan şüphelenebilirsiniz. Bunun dışında farklı sebepler ve sorunlarda olabilir. Ama bu devamsızlık nedenini erkenden öğrenmek ve bunun arkasındaki sorunları bulmak için devamsızlık takibine yardımcı bir unsur olur.

İş Yerinde Devamsızlığın En Yaygın Sebepleri

İş yerinde devamsızlığın en yaygın sebeplerinden bazıları şunlardır;

  • Düşük motivasyon
  • İş yeri stresi
  • Mobbing
  • Sağlık sorunları
  • Ailevi problemler
  • İş yerinde bir kişinin birden çok iş yapması

Bir Personelin Devamsızlık Problemini Nasıl Anlarsınız?

İş yerinde bir personelin devamsızlık problemi olup olmadığını ancak onu takip ederek anlayabilirsiniz. Bir sisteme sahip olmadan kimin, ne zaman, ne sıklıkta ve hangi nedenle uzakta olduğunu takip etmekte zorlanacaksınız. Bu sebeple en kolay yöntem olarak personel takip yazılımı kullanmanız gerekir. Ayrıca bir personel kontrol edilmediğinde devamsızlık yaptığı süre boyunca çalışma arkadaşlarını da etkiler. Peki bu devamsızlık problemi nasıl mı çözülecek? Yenin nesil bir ZKFlex PDKS yazılımı ile personelin işe giriş-çıkış saatini, izinlerini ve devamsızlıklarını kaydederek takip edebilirsiniz. Bu sayede, personel için nasıl bir strateji geliştireceğinizi anlayabilirsiniz.

 ZKFlex PDKS Yazılımı

PDKS yazılımlarının sistem içerisinde kullanılan cihazlar ile haberleşmesi ana görevidir. Belirlenen noktalara koyulan cihazlar ile internet üzerinden haberleşir. Böylelikle personellerin giriş-çıkış saatlerinin verileri yazılıma aktarılır. Bu sayede personelinize ait devamsızlık kontrolünün yanı sıra maaş, puantaj, fazla mesai ve hak edişlerini raporlayabilirsiniz. Otomatik işlemler özelliği sayesinde ZKFlex PDKS yazılımı, manuel yapmanız gereken birçok işlemi kendi başına yapar. Böylelikle, sizleri mail üzerinden bilgilendirerek iş yükünüzü ciddi oranda azaltmış olur.

Personel takip yazılımı ile ilgili ihtiyaç, soru ve sorunlarınız için bizimle direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top