Arabic AR English EN Turkish TR
ZKSoftware
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kartlı Geçiş Sistemi Nedir?

Kartlı geçiş sistemi, kapı bazlı yetkilendirmeler ve personel takip sistemleri için kullanılan bir doğrulama türüdür. Öncelikle personellerinizin geçiş yapacağı noktaları belirlemelisiniz. Bu noktalara takılan kart okuyucu cihazlara kart okutma yapılarak giriş-çıkış saatleri kayıt altına alınır. Bir başka kullanış şekli ise kart okuyucuları manyetik kilit bağlantıları ile bir kapıya entegre etmektir. Bu sayede de sadece kayıtlı kartların kapıdan geçişi sağlanır.

Kartlı Geçiş

Kartlı Geçiş Sistemlerinin Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Kartlı geçiş sistemi kurulumu için öncelikle bir kart okuyucuya ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu okuyucuyu bir duvara ya da turnikeye monte edebilirsiniz. Montajı yaparken dikkat etmeniz gereken nokta cihazların konumlandırılmasıdır. Kullanım açısından kolay olması için kişilerin erişebileceği bir yükseklikte ve mesafede olmalıdır.

Duvar montajı için genellikle cihazların kutusunda bulunan duvar aparatı kullanılmaktadır. Önce duvar aparatını belirlediğiniz noktaya sabitlemelisiniz. Sonrasında ise kart okuyucu duvar aparatına takmalısınız.

Turnike montajında ise kullanılacak ürün çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Kartlı geçiş cihazının boyutu ve türüne göre alternatif yöntemler kullanılabilmektedir. Yazılım ile haberleşme özelliği olan kart okuyucuların boyutlarının büyük olması sebebiyle bu kart okuyucular turnike içerisine takılır. Dış yüzeye ise daha minimal boyutlarda ve turnike ölçülerine uygun bir kart okuyucu takılır. Dış yüzeydeki kart okuyucu, wiegand ya da Rs bağlantı ile okuduğu bilgiyi turnike içerisindeki kart okuyuca aktarır. Bilgiler, yazılım ile haberleşen kart okuyucuya ulaştıktan sonra raporlanmak için yazılıma aktarılır.

Kartlı geçiş cihazlarının çalışma mantıkları aynı olsa da bağlantı şemaları farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden satın aldığınız firmadan kartlı geçiş sistemi bağlantı şeması talep edebilirsiniz.

Kartlı Geçiş Sistemi Okuyucusu Kartlı Geçiş Sistemi Şık Okuyucu

Kart Okuyucuya Nasıl Kart Tanıtılır ?

Kart tanıtma işlemi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bu yöntemler;

1.Cihaz Üzerinden Kayıt

Kart okuyucu cihazların menüsünden kişi kaydı oluşturarak kart tanıtma işlemi yapabilirsiniz. Kişiye ait ID, isim bilgilerini doldurmanızın ardından kart numarası kısmına tıklayarak kayıt edeceğiniz kartı okutabilirsiniz. Kart numarası otomatik olarak ekrana yansıyacaktır. Sonrasında kaydet butonuna basarak kayıt işleminizi sonlandırabilirsiniz.

2.Yazılım Üzerinden Kayıt

Kartlı geçiş sistemi genel kullanım olarak yazılımlar ile birlikte kullanılmaktadır. Bu yazılımlar, cihazlar ile haberleşerek kendi aralarında veri transferi yapabilmektedir. Kart tanıtma işlemini yazılım üzerinden yapıp, sonrasında bu kayıtları cihaza gönderebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için kayıt edeceğiniz kartların üzerinde numaraları bulunmalıdır. Eğer ki elinizdeki karta ait numarayı bilmiyor iseniz USB kart tanımlama aparatı kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın USB girişine takarak, tak çalıştır olarak kullanılabilen bu aparatlar kart okutulduğu anda ekrana numarasını yansıtır.

Kart Okuyucu Fiyatları

Fiyatları, cihazdan cihaza farklılık göstermektedir. Çünkü yüz tanıma ve parmak izi cihazlarının da bir çoğu kart okuma özelliğine sahiptir. Modüller birleştikçe rakamlar da doğru orantıda artış göstermektedir. Fiyat olarak net bir rakam belirtmek yanlış olacaktır. Fakat sadece kart okuma yapan cihazların diğer doğrulama türlerine göre daha düşük maliyetli olduğunu söylemek mümkün. Kartlı geçiş sistemi ile ilgili fiyat bilgisi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.