Personel Takibi Nedir?

Personel Takibi Nedir?

Personel takibi günümüzde iş yerleri için önemlidir. Çünkü personellerin çalıştığı saatleri manuel ya da sözlü olarak takip etmek zordur. Bunun yanı sıra stresli çalışma ortamı, fazla mesailer ve mobbing durumları da personeli takip etme zorunluluğu getirmektedir. Bu durumlardan dolayı personel iş yerinin gelirini gereksiz kullanabilir veya time theft, buddy punch ile haksız kazanç ve zaman kayıpları ortaya çıkabilir. Bu olayları önlemek için yapılan araştırma sürecine personel takibi denir. Ayrıca ortaya çıkan bu olaylardan sonra iş yerinde çalışan personeller yaptıkları işleri yapmayabilirler, çalışma saatlerine özen göstermeyebilirler. Bundan dolayı iş yerinin maddi anlamda zarar etme durumu olabilir. Fakat bu gibi olayların önüne geçilebilir mi? Evet geçilebilir. Gelin birlikte personel takibi nedir? , ne işe yarar?, avantajları nelerdir? gibi sorularınızın cevaplarını inceleyelim. personel takip

İş Yerinde Neden Personel Takibi Kullanmalı?

Günümüzde artık birçok iş yeri personel takip sistemi kullanmaktadır. Çünkü iş yerlerinde toplam çalışma saatini ve personellerin verimliliğini takip etmek için en verimli yöntemdir. İşverenlere, personellerinin takibini yapmak ve disiplin ortamı oluşturmak için büyük oranda kolaylık sağlar. Gün içerisinde kim ne kadar çalışmış?, Neredeymiş?, Kimler devamsızlık yapmış? gibi soruların yanıtını bir kaç tıklama ile cevaplandırmak mümkün. Ayrıca firma içerisindeki kapılarınıza yetkilendirme yapabilir, personellerin sadece işleriyle ilgili alanlara giriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede firma içerisindeki ofis düzenini koruyan, yetkisiz kişilerin farklı departmanların işlerini aksatmalarını, bozmalarını ya da karışmalarını engelleyen bir yöntemdir.

personel takip nedir

Teknolojik Çağda Personel Takip Sistemi

  • Yapay Zeka Yüz Tanıma Terminalleri : KeyFace

Günümüzde artık yeni dünya düzeninin sağlamış olduğu, teknolojik çağın getirdiği sistemler ile personel takibi yapmak çok daha kolay olmuştur. Bu kolaylığı sağlayan sistemlerden biri de yapay zekadır. Nasıl mı? Eskiden kullanılan yüz tanıma cihazı ile KeyFace yapay zekalı yüz tanıma terminali aynı değildir. Yapay zeka sayesinde personeli hızlı tanır. Tanımlanan kişiyi doğrulayan bir sistemdir. Yüksek depolama kapasiteleri sayesinde verileri uzun süre rahatlıkla muhafaza eder. Hızlı ve canlı algılama sağladığı için kişilerin taklit edilmesini engeller, fotoğraf ile geçiş yapılmasının önüne geçer.  Yani artık daha hızlı ve kolay bir şekilde personel takibi yapabilirsiniz.
KeyFace Lite Yüz Tanıma Cihazı
  • Yeni Nesil Profesyonel Personel Takip Yazılımı : ZKFlex

Personel takip yazılımları ilk geliştirildiğinde karmaşık tasarımlara sahip, ilk bakışta anlaşılması zor yazılımlardı. Fakat sektörün ve yazılım dünyasının gelişmesi ile birlikte personel takip yazılımları da kendisini geliştirdi. Bu noktada özellikle ZKFlex, modern arayüzü ile eski yazılımlar arasından sıyrılmaktadır. Kullanıcıların sistemleri kullanırken yaşadıkları sorun ve karmaşıklıklar göz önünde bulundurarak geliştirilen ZKFlex, modüler yapısı sayesinde birçok işlemi tek yazılım üzerinden yapabilmenize olanak sağlar. Personellerin çalışma saatleri, bordro ve puantajlarından tutunda yemekhane sistemi, kapı geçiş sistemleri, turnike sistemleri, mola takipleri gibi birçok farklı işi tek yazılım üzerinden takip edebilmenizi sağlar.
ZKFlex PDKS Yazılımı

Personel Takip Sisteminin Avantajları

Personel takip yapmanın sağladığı avantajlarından bazıları şunlardır;
  • Personel, denetim yapıldığı için giriş çıkış saatine dikkat eder.
  • Personel gelmediği halde başkasının onun yerine giriş yapma durumunu da ortadan kaldırır.
  • Personelin puantaj, mesai, izin ve hak edişlerini hızlıca hesaplayabilirsiniz. Rapor oluşturabilirsiniz.
  • PDKS sayesinde yetkisiz kişilerin geçişine izin vermez.
  • Personel takibi yapmak iş yerindeki verimliliği artırır.
  • Personelin daha disiplinli hareket etmesini sağlar.
Scroll to Top