İş Yerinde Verimlilik

İş Yerinde Verimlilik

Verimlilik Nedir?

Kişinin veya toplulukların belirli bir zaman içerisinde bitirdiği iş miktarına verimlilik denir. Başka bir açıdan verimlilik, bir üretim miktarı ile bu üretimi elde etmek için harcanan oranı şeklinde de bilinir. Verimlilik nedir sorusuna verilecek cevap kadar, önemli diğer bir konu iş yerinde verimlilik nasıl arttırılır? Aşağıda diğer başlıklarda cevabını nasıl alacağımızı açıklayacağım. İş yerinde verimlilik nasıl artırılır?

Verimlilik Nasıl Arttırılır?

İş yerinde personelin verimliliğini etkileyen çok faktör vardır. Ama bununla beraber birbirinden farklı etkilenme sebepleri de vardır. Mesela firmaların rekabet ilişkisinin arttırdığı kadar personelin verimliliğini ve motivasyonunu da arttırmanın yolları bulunmalıdır. Personelin ortamı, yaptığı işi ne kadar benimsediği ve mutlu olduğu da firmadaki çalışmasını daha verimli hale getirir. Firma sahiplerinin pozitif bakış açısı, baskı yapmaması, işlerinin severek yapabilmeleri için iş birlik yapabilmesi ve iletişim kurmaları böyle çalışma ortamlarında önemlidir. Bunlarda firmalarda verimliliği arttırmanın başka yollarıdır.
 • Motivasyonun yüksek olması.
 • Çalışma ortamın iyi olması.
 • Stresin ve baskının olmaması.
 • Toplantıların azaltılması.
Yani bu faktörler ne kadar göz önünde tutulursa o kadar verimliliğin artmasını sağlayabiliriz. Ama bunların dışında başka çözüm alternatifleriyle analiz yaparak yeni üretim ve çalışma yolları da bulunmalıdır.

Verimliliği Arttırmanın Yolları

 • Personelinin ne istediğini bilmesi gerekir.
 • İş yerinde personeller için gerçek hedefler belirlemesi gerekir.
 • Pozitif çalışabilmeleri için onları teşvik etmesi.
 • İş yerinde personel memnuniyeti önemlidir.
 • Personellerin sorunlarına çözümler bulmak.
 • Personellerin uyumları için grup çalışmaları yapılması.
 • Personelin önerilerini dikkate alınması.

Verimliliği Düşüren Faktörler

Firmalarda verimliliği arttırmadan önce personellerin verimliliğini düşüren faktörleri bulup onları düzeltmeliyiz. Böylelikle verimlerinin artmasına yardımcı olabiliriz.
 • Çalışanların motivasyonları
 • Çalışma ortamının fiziki koşulları
 • Toplantıların çok fazla olması
 • Çalışma ortamının fazla stresli olması
 • Personellerin plansız çalışmaları
Ama aslında en önemli konu personel ve patron iletişimidir. Bu iletişimin kuvvetli olması önemlidir. Bu iletişim sadece sanal üzerinde kalmamalı ve yüz yüze de iletişime geçmelerinin önemi yüksektir. Firma sahiplerinin işlerinin az olduğu vakitlerde personellerinin yanına gidip iletişime geçmesi o kişinin kendini değerli hissetmesini sağlar.  Bu gibi konulara dikkat ederek bile işyerindeki performansın verimliliğine katkıda bulunabilirsiniz.

İş Yerinde Verimlilik Nedir?

İş yerindeki verimlilik hem personel hem de firmalar için önemlidir. Bu yüzden personellerin ve çalışma gruplarının zamanlarının daha kaliteli ve verimli bir şekilde kullanmaları açısından oldukça önemli bir noktadır. Fakat farklı fikirlere sahip olabilmenin şartı, verimliliğin yükselmesini sağlayacak yol ve yöntemlerden geçer. Ama bunları üretip, uygulamakta önemli rol içerir. Verimliliği arttırmanın başka bir yolu da personellere olan yatırım ve firmaların kullandığı kaynaklara bağlıdır. Çünkü işlerini zamanında bitirmelerine ve hedeflerini tamamlamalarına yardımcı olur. iş yerinde verimlilik

Motivasyon İş Verimliliğini Arttırır Mı?

Firmaların belirlediği hedeflerine ulaşması için kar elde edip başarılı olmasını sağlayan personelidir. Fakat istenilen hedeflerin belirlendiği işyerinde personelinden yüksek performans ve verimlilik istenir. Peki nasıl olacak? Başından beri söylediğimiz durum motivasyon iş yerinde verimliliği arttırır mı? Arttırır. Nasıl mı? İş yerinde personelin motivasyonunu harekete geçiren, heyecanlandıran ve onların canlı hale getiren bir enerjidir. Onlara hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmaları için yardımcı olmak, takdir edilmek ve yönetimin personellerle iletişim içinde olması gibi durumlar da personelin motivasyonunu artmasını sağlayan faktörlerdendir. Pozitif bir ortamda çalışmak iyi yönde bir katkı sağlar. Bu yüzden o çalışma sahasının lideri kimse personel ve firma için performansının artmasının yeni yollarını ve yöntemlerini aramalıdır. Personellerin çalışmalarının karşılıklarını doğru alabilmesi de bu konuda çok değerli. Hem hakedişlerini doğru hesaplamak hem de otomatik hale getirmek için pdks sistemi makalemizi de inceleyebilirsiniz.  
Scroll to Top