Vardiya Takip Sistemi

Vardiya Nedir?

Bir işletmede çalışan personellerin çalışma saatlerinin düzenlenmesine vardiya denir. Personel vardiya sistemi ile işletmede gün içinde farklı saat dilimlerinde çalışır. Ama vardiya sistemi ile asıl istenen; işletme ve fabrika gibi yerlerin farklı zaman dilimlerinde devamlı olarak üretim yapmasını sağlamak. Örneğin; 24 saat içinde üç farklı saat dilimine göre çalışma saatleri ayarlanır ve personeller o vardiya saatine göre çalışırlar. Aynı zamanda vardiyalar işletmeye fayda sağladığı kadar personel için de avantajlı olur. Neden mi? Personel çalışacağı saatte işi çıktığında başka bir vardiya arkadaşı ile saatlerini değiştirebilir. Bu yüzden personel ve işletme için de avantajlı olur.


vardiya takip sistemi


Vardiyanın Amacı

Vardiya sisteminin amacı, farklı personeller tarafından üretimlerini kesintisiz olarak devam ettirmek. Yoğun çalışan bir işletme, birden fazla personelle çalışarak hem verimliliği artırmış hem de üretimine devam etmiş olur. Böylelikle vardiya sistemine göre personellerin saatleri ayarlanır.

Vardiya Takip Sistemi Nedir?

Vardiyaların, elle yani manuel veya vardiya takip sistemi ile personellerinizin iş saatlerini düzenlenmesine denir. Vardiya çeşitlerine göre ya da vardiya çizelgesine göre hazırlanır. Bu vardiya saatleri çoğunlukla çalışma sürelerinin yoğun olduğu işletmeler tercih eder. Eskiden genellikle firmalar düzenlemeleri manuel olarak yapıyorlardı. Fakat artık PDKS sistemi ile rahatlıkla vardiya takip sistemini yapabilirsiniz. ZKFlex yazılımı ile hızlıca vardiya takibi yapın. Aynı zamanda maaş ve puantaj hesaplaması yapabilirsiniz.

K30 Parmak İzi Ve Kart Okuma Cihazı

Vardiya Çeşitleri

Firmaların genellikle tek bir vardiya sistemleri vardır. Ama birden fazla vardiya çeşitleri olan yerler de var. Çünkü her firmanın birbirinden farklı uyguladığı vardiya sistemi ve çalışma yoğunluğu vardır. Vardiya sistemleri genel olarak şöyledir; 2’li, 3’lü, 4’lü veya 2+2+2 vardiya sistemleri şeklinde ayarlanır.

Kullanım Alanları

Belirli sektörler daha çok vardiya sistemini tercih ederler. O sektörlerden bazıları şunlardır;

  • Fabrikalar
  • Firmalar
  • Oteller
  • Gıda Sektörü
  • Hastaneler
  • Üretim Yerleri

Vardiya Takip Sisteminin Avantajları

Vardiya çalışma saatlerine ihtiyaç duyulduğu için kullanıma başlanmıştır. Ayrıca bir yandan da firmalar üretime devam etmek istedikleri için vardiya ortaya çıkmıştır. Ama bu vardiyaları excelde çizelgeye girmek zorundalardır. Fakat bu çizelge ile tek tek uğraşmaktansa vardiya takip sistemi ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Vardiya takip sisteminin sağladığı avantajlar şunlardır;

  • Firmalar vardiya takip sistemi ile personellerini rahatlıkla takip edebilirler.
  • Vardiya takip sistemi ile personellerinin raporlarını hızlıca oluşturun.
  • 3 vardiyanın takibini yazılımla rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • Takip sistemi sayesinde puantajı ve maaşını hızlıca hesaplayabilirsiniz.
Scroll to Top