Personel Gecikmesi Nedir?

Personel Gecikmesi Nedir?

İş yerinde personellerin geç kalmasının sebeplerini söylemeden önce, personellerin geç kalmasının gerçekte ne olduğuna dair bir açıklama yapmak gerekir. Bu durum, personellerin belirlenen iş başlama saatinde iş yerinde olmaması veya işe devam etmesi gereken süreyi aşmasına personel gecikmesi denir. Personel gecikmesi iş yaşamında kullanılan bir terimdir. Genelde, geç kalma muhtemelen kulağa basit geliyor ama doğrusu zamanında gelmezsen geç kalırsın bu kadar basit bir konudur. Fakat personellerin gecikme sorunu o kadar basit olmayabilir.  Bundan dolayı, personellerin geç kalması ya da farklı nedenlerden dolayı geç kalma nedenlerinin diğerlerinden daha sorunlu olduğu aşamalarla bellidir. Bu sebeple iş yerinde personel gecikmesinin etkilerini ve neler yapabileceğimizi bakalım.

Bazen Gecikme

İşe giderken herkes bazen geç kalır. Trafik problemi, planlanmayan koşullar veya toplu taşımadan dolayı öngörülmeyen gecikmeler olabilir. Aynı zamanda saat konusunda dakik personel bile kendi kontrolü dışında bir iki dakika gecikebilir. Bu trafik problemi olarak bilinen yoğun şehirlerde çalışan kişiler için geçerlidir. Bir personel bir veya iki kez trafiğe takılırsa ona ses çıkarılmaz. Çünkü nadiren veya bazen olan bir durumdur. O yüzden iş yerinde problem olmaz.

Sık Gecikme 

Bir iş yerine birkaç kere geç kalmak normaldir. Ama sürekli her gün işe geç kalmak bir yaşam biçimi haline gelir. Bu tarz sürekli işe gecikmeli gelen personeller kontrol dışı olaylar yüzünden dolayı geç kalmıyorlar. Bir yerden sonra kasıtlı olarak yapılıyor. Fakat bu tarz iş yerine geç kalma durumları sorun yaratabilen gecikme türleridir. Aynı zamanda bu tarz gecikmeler için iş yerleri düzenleme yapmaya ihtiyacı vardır. Ancak bu tür gecikme ile nasıl başa çıkacağınız, belirli sebeplere bağlıdır.

Personellerin Geç Kalmasına Ne Sebep Olur?

Bir iş yerine sürekli sık gecikme bir sorundur. Ancak sık gecikmenin sebeplerini belirlemek, o durumu ele almak için en iyi yoldur. Bu konu size bir yol gösterebilir. O zaman, personellerin çok sık geç kalmasının nedenlerinin yaygın olan birkaçını birlikte inceleyelim.

Kişisel Sorunlar

Bir personel düzenli olarak geç kaldığında, işlerini umursamadıkları düşünülür. Ancak gerçekte, personeller genellikle zamanında varmakta zorlanabilirler. Neden mi? Çünkü yaşamında kişisel problemleri ile mücadele veriyor olabilirler. Bunlar çocuk bakımı, anne- babaya yardım veya başka kişisel problemlerle mücadele ediyordur. Bu tarz olaylardan dolayı personelin dakikliğini engelleyebilir. Bu yüzden personelleriniz tek başına bir mücadele veriyor olabilir.

Çok Sık Çalışmak

Bazen personeller iş yüklerinin sorunlarından dolayı da geç kalıyor. İş yerinizde, personellerinizin motivasyon düşüklüğüne ve stresli bir yaşama itebilirsiniz. İnsanlardan yapamayacak olandan fazlasını bekliyor olabilirsiniz. Ama bu durum personellerin aşırı çalışmasına ve kendilerinin değer görmemesine neden olur. Çok sık çalışmak, personellerin iş ve yaşam dengesiyle mücadele etmesine sebep olur. Zamanın çoğunu çalışarak geçirmek insanın dengesini bozabilir. Sürekli çalışmak personelin uyku düzenini de bozar. Bu da zamanında uyanamayacaklarını gösterir. Yani iş ve yaşam dengesi bu yüzden bozulmuş olabilir.

Erteleme

Erteleme aynı zamanda zihinsel bir sağlık sorunudur. Neden mi? Çünkü kişisel mücadelenin ve tükenmişliğin bir belirtisinin göstergesidir. Personeller bunalmış olursa, zaman ve görevlerini yönetemezler. Bu da sık gecikmeli modele sebep olur.

Personel Geç Kalmasının Olumsuz Etkileri

Bir iş yerinin başarılı bir şekilde ilerlemesi için, zamanında işe gelen ve görevlerini düzenli yapan personellere ihtiyaç vardır. Bazı personeller sık geç kaldığında tüm ekip zarar görür. Sık personel gecikmesi şunlara sebep olabilir;

  • Projelerin kaybedilmesine.
  • İletişim kopmasına sebep olur.
  • Ekip arkadaşlarının işlerini tamamlamasına engel olunur.
  • Müşterilerden olumsuz dönüş alırsınız.

Yani personel gecikmesi, kaybettiğiniz para açısından da ele almalıyız. Bu durum iş yerinizin başarısına ve karlılığı üzerinden de tespit edebilirsiniz. Sık gecikme, personellerinizi ve iş yerinizi de etkiler.

Personel Gecikmesi Nasıl Önlenir?

Her personellerin geç kalmasının yaygın nedenlerini ve zararlı sonuçlarını inceledik. Şimdi de bu sorunları ortadan kaldırmak için uygulanabilecek çözümlere bakalım. Uygulanabilecek çözümlerden bazıları şunlardır;

  • Personellerle görüşme yapmak.
  • İşe geç kalanlar bir politika belirleyin.
  • Net çözümler belirleyin.

Ama uygulanabilecek en önemli çözümlerden biri personel takip yazılımı ve PDKS cihazlarıdır. Bu sistem sayesinde personelleriniz daha disiplinli ve verimli çalışmasını sağlarsınız.

Personel Gecikmesi Önlemek İçin Gerekli Gereksinimler

Bir iş yeri için personel gecikmesinin önüne geçmek gerekir. Bunun içinde ZKFlex PDKS yazılımı ve PDKS cihazına ihtiyaç vardır. Bu iki temel ihtiyaç olmadan personel gecikmesinin takibini yapamazsınız.

PDKS Cihazı

Bir iş yerinde personellerin giriş-çıkış takibini, devamsızlık, geç kalma ve fazla mesailerini kontrol altına almak için kullanılan cihazlardır. İş yerlerin belirlenen giriş çıkış noktalarına takılan cihazlar, personellerin hareket verilerini hafızasında saklar. Bu cihazlar işe giriş ve çıkış saatlerini kaydeder. Akabinde yazılım ile haberleşerek kaydedilen verileri yazılıma otomatik aktarır. Bu verileri yani bilgileri elde etmek ve puantaj oluşmasını sağlamak için belirli doğrulama yöntemleri ile geçiş yapılır. Bu doğrulama yöntemleri parmak izi, yüz tanıma, kart okuyucu ve şifreli geçiştir.

ZKFlex PDKS Yazılımı

Personel takip yazılımı, personel takip cihazı ile haberleşerek hareket verilerini raporlar. Aynı zamanda yazılım, cihazdan aldığınız verileri dokümantasyon haline getirerek excel, txt, pdf formatında kaydetmenizi sağlar. Otomatik işlemler özelliği sayesinde ZKFlex PDKS yazılımı, manuel yapmanız gereken birçok işlemi kendi başına yapar. Bu sayede sizlere mail üzerinden bilgilendirerek iş yükünüzü ciddi oranda azaltmış olur.

ZKFlex PDKS Yazılımı

Personel takip sistemleriyle ilgili ihtiyaç, soru ve sorunlarınız için bizimle direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top