Parmak İzi Tanıma Sistemi

Parmak İzi Tanıma Sistemi

Yeni dünya düzeninin getirmiş olduğu dijital dünyada, artık iş yerleri ve kişiler için güvenlik en önemli konudur. Çünkü bilgilerin mahremiyetini ve bütünlüğünü korumak için en verimli olan parmak izi sistemi esas alınır. Ayrıca cep telefonu, araçlar, ev ve yapay zekalı yani tüm dijital sistemlerde parmak izi tanıma sistemi kullanmak güvenlidir. Biyometrik bir sistem ve kişinin fiziken yapması gereken bir doğrulama yöntemidir. Bu sayede güvenliği ileri düzeye taşımış olur.

parmak izi tanıma sistemi

Parmak İzi Sistemi Nedir?

Her insanın parmak izi birbirinden farklıdır. Bu sebeple işyerleri, fabrika ve devlet kurumları gibi yerler güvenilir bir doğrulama yöntemi sunduğu için tercih ederler. Bu sistem, bir kişiyi tanımlayarak o kişinin geçişine izin veren ve yetkisiz kişilerin geçişini engelleyen bir dijital yöntemdir. Ama biyometrik sistem artık hayatımızın birçok yerinde kullanılır. Örneğin; Atmler, cep telefonu, akıllı ev sistemleri, personel takibi vb.

Parmak İzi Sistemi Nasıl Çalışır?

Parmak izi sisteminin çalışması için yazılım, parmak izi okuyucusuna ve veritabanına ihtiyaç vardır. Öncelik olarak bir okuyucu kullanmak gerekir. Okuyucuların içerisinde değişkenlik gösteren parmak izi algoritmaları bulunur. Sonra kişilerin parmak izi öncelikle okuyuculara tanıtılır. Daha sonra parmak izi tanımlanan kişinin cihaza okutma yapması ile o kişi olup olmadığının karşılaştırmasını yapar. Eşleşmenin sağlanması durumunda ilgili kişiye geçiş izni verilir. Eşleşme sağlanamaz ise erişim reddedilir.


parmak izi sistemi

PDKS İle Parmak İzi Sisteminin Önemi

Parmak izi ile personel takibi yapmak son dönemde oldukça popüler. Özellikle yüksek personel sayısına sahipseniz bu kaçınılmaz bir durumdur. Kartlı sistemlerin birbirleriyle paylaşılarak kötüye kullanım ihtimali göz önünde bulundurulduğunda, biyometrik doğrulama öncelikli tercih sebebidir. Parmak izli PDKS’nin önemli olmasının sebebi, personel giriş-çıkış takibinde güvenli bir yöntem olmasıdır. Ayrıca personel takibini manuel yapmak zordur. Bu sebeple yeni teknolojik düzende personel kontrollerini PDKS cihazları ile yapmak daha kolaydır. ZKFlex PDKS yazılımı ile entegre olur. Bu sayede iş yerleri personellerin giriş-çıkış saatlerinin takibini yaparak puantaj, maaş, mesailer ve hakedişlerini hesaplayabilirsiniz. Rapor oluşturabilirsiniz.

Parmak İzi Personel Takip Sistemi Yazılımı

Personel takip yazılımı, doğrulama türüne göre değişkenlik göstermez. İster kart, ister yüz tanıma isterseniz de parmak izi kullanabilirsiniz. Ve bu üç doğrulama türünden herhangi biri için farklı bir yazılıma ihtiyaç duymazsınız. Bir yazılım üzerinden birden fazla cihazı yönetebilir, bu cihazların bazıları kart bazıları biyometrik veri okuyucu olabilir. Yazılım burada köprü ve raporlama görevi görür. Bir cihazdan kaydettiğiniz kart ya da biyometrik veriyi başka cihaza göndermenize, cihazlardan yapılan giriş çıkış saatlerini firmanızın çalışma saatleri üzerinden yorumlayarak puantaj raporlarına dönüştürmenizi sağlar.

K30 Parmak İzi Ve Kart Okuma Cihazı

Parmak İzi Sisteminin Kullanılan Alanları

Artık günümüzde parmak izi teknolojisini kullanan birçok alan vardır. Tercih edilmesinin sebebi kullanım ve uygulama kolaylığıdır. Bazı kullanım alanları şunlardır;

 • Fabrikalar
 • İş yerleri
 • Devlet Kurumları
 • Okullar
 • Hastaneler
 • Bankalar
 • Atmler
 • Cep Telefonu
 • Tabletler
 • Akıllı Evler
 • Araba Sektörü
Scroll to Top