İş Yeri Güvenliği

İŞ YERİ GÜVENLİĞİ NEDİR?

İş yeri güvenliği insanları ve bilgileri, fiziki hem de dijital tehditlerden korumak için alınan önlemdir. Her zaman iş yerleri güvenlik konusunda yüksek öneme sahip yerlerdir. Çünkü firma  sahibi ve personeller haricinde ofislere gün içinde çok insanlar girip çıkar. Bu yüzden kalabalık işyerleri hem fiziki hem de dijital anlamda güvenlik ihlallerinin hedefi olabilir. Ofisin güvenliğini düşünürken hem tanınmayan gelen kişiler için hem de dijital olarak önlem almalıyız. Bu önlemler nasıl mı olacak? Aşağıdaki bilgilerden bulabilirsiniz.

İş Yeri Güvenliğini Sağlamanın Yolları

Bir iş yeriniz varsa oranın ve personelin güvenliğini sağlamak zorundasınız. Çünkü işyeri ne kadar güvenli bir ortam olursa personel içinde o kadar huzurlu bir alan olur. Ayrıca personelin verimi de artar. Personel ve iş yerinin güvenliğini sağlamak için çözümler vardır. Bu çözümler şunlardır; 1)Personel işe alırken kapsamlı araştırma yapılması. 2)Personellerin giriş-çıkışlarını PDKS sistemi ile kontrol edilmesi. 3)İş yerlerine kamera ve kayıt cihazı konulması. 4)Müşteriler ve misafirler için işyerine girerken geçiş kontrol cihazları ile geçişlerine izin verilmesi.

 Güvenliğin Önemi

Güvenlik önlemi  personel ve ofislerinizi  zarar görmekten korur.  İş yeri sahipleri ne kadar kendi başına önlem almaya kalksalar da fayda vermez. Bununla beraber güvenlik tedbirleri almak gerekir. Her durumu gözle göremeyebilir veya fark etmek kolay değildir. Bu yüzden teknolojinin getirdiği kolaylıkları kullanmak gerekir.

 

Güvenlik İçin Alınabilecek Önlemler

 

1)Kayıt ve Kamera Sistemleri

Akla ilk gelen korunma yollarından ve herkesin tercih ettiği sistemlerden biri kamera ve kayıttır. Artık günümüzde güvenlik için işyeri ve birçok yer kamera ve kayıt kullanır. Gün içinde personellerini takip etmek için ,herhangi hırsızlık gibi durumlar veya girip-çıkan kişiler takibi için kullanılır. Kayıt cihazı da bütün gün her şeyi kaydeder. Böylelikle ihtiyaç olduğunda izlemek için kullanılır.

2)Alarm Sistemleri

Güvenlik denince akla ilk gelen korunma yollarından biri alarm sistemleridir. Hırsızlık alarmı çok tercih edilir. Ama bunun dışında daha çok sistemleri vardır.
  • Panik Buton Alarmı
  • Yangın Alarmı
Hırsızlık alarmı veya diğer alarm sistemlerinden birini takarak da iş yerlerinizi gelen hırsızdan veya diğer kaza durumları olduğunda hemen haber vermesi ve müdahale etmesiyle oluşacak kayıplardan korumuş olursunuz. Bu alarmları takarak iş yerlerinizi güvende tutabilirsiniz.

3) Geçiş Kontrol Sistemleri

İş yeri binalarının güvenliğini sağlamanın en güvenli yollarından biri geçiş kontrol sistemidir. Bu sistem sadece alarm için kullanılmaz. Ayrıca giren-çıkan veya PDKS sistemi sayesinde personel takibi de yapabilirsiniz. Bu sayede   ofislerinize tanınmayan kişiler onayınız olmadan giriş yapamazlar. Böylelikle bu geçiş kontrol sistemleri sayesinde hırsızlık veya böyle durumlardan da korunmuş olursunuz. Ayrıca geçiş kontrol sistemleri çeşitleri vardır.
  • Yüz Tanıma
  • Parmak İzi
  • Kartlı
  • Şifreli
Bu çeşitler biyometrik bakımdan farklıdır. Ama iş yerlerinize böyle bir sistem taktırdıktan sonra tanımladığınız  kişiler geçiş yapabilecek. Sizin istemediğiniz kişiler giriş veya çıkış yapamayacak. Böylelikle de güvenlik kontrolleri sizin elinizde olacak. Sizleri ve firmalarınızı maddi zararlardan korumuş olur. Geçiş kontrol sistemleri ile kapı kontrolü yapabilmek için manyetik kilit sistemi gereklidir. Manyetik kilit makalemizi inceleyebilirsiniz.
Scroll to Top