ZKFlex Parametre Ayarları - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

Kuruluşunuza ait giriş-çıkış parametrelerini ZKFlex ile oluşturun

Tüm giriş çıkış ayarlarınızı girin, çalışma türünün hangi tarihten başlayacağını belirleyin ve ayarlarınızı bütün personele tanımlayın. Hesap grubu tanımlanmış personeller üzerinden günlük raporlar oluşturun.

1. Programın arayüzünden Parametre Ayarları başlığına tıklayın, böylelikle tüm personelin vardiya ayarlarını girebilir ve kuruluşunuzun giriş çıkış saatlerini tanımlayabilirsiniz.

 

2.  Parametre ayarları başlığına tıkladıktan sonra karşımıza gelen alanlardan, yazılımın sol tarafında bulunan Vardiya Ayarları başlığını seçin ve giriş parametrelerinin tanımlama alanlarını düzenlemeye başlayabiliriz.

 

3. Karşımıza çıkan alanlardan, vardiya türünü belirleyebilir, mevcut genel çalışma ayarlarını düzenleyebilir, giriş-çıkış, mola ve fazla mesai bilgilerini oluştururuz.

 • Öncelikle Vardiya Oluştur başlığına tıklayın ve ardından oluşturacağımız vardiya türünün Adını, Çalışma Tipini seçelim.
 • Kuruluşunuzun giriş, çıkış saatlerini eğer geç gelme toleransı veya erken çıkma toleransları mevcut ise bu tanımlamaları girelim ardından Gün dönüm saatini tanımlayalım. 
 • Gün dönüm saati, kuruluşunuza en erken gelen personelin saatinden 1 saat önce olmalıdır.
 • Vardiya türüne ait mola bulunuyorsa, mola adını, giriş ve çıkış saatlerini girdikten sonra kaydet butonuna tıklayın. 
 • Fazla mesai tanımlarını girerken, mesai çarpanını (%50, %100) Fazla mesai giriş ve çıkış saatlerini girelim. Ayarları tanımladıktan sonra kaydet butonuyla kaydedin.
 • Vardiya ayarlamaları tamamlandıktan sonra, sayfanın sol tarafında bulunan KAYDET butonuna tıklayın.

4. Vardiya ayarları başlığında işlemleri bitirdikten sonra, Çalışma Grupları başlığına tıklayın.

5. Çalışma grupları arasında giriş çıkış saatlerini oluşturduğumuz yeni grubu kaydetmemiz ve bu gruba ait Plan başlangıç tarihini tanımlamamız gerekiyor.

 • Sayfanın orta kısmında bulunan Gruba Ait Vardiyalar başlığında yeni plan tarihi düzenleme ekranına erişebiliriz.
 • Yeni Ekle butonuna tıklayın orta kısımdaki takvim bölümüne erişim sağlayın. Aktif edilen alan arayüzünden öncelikle sağ taraftan Grup adını tanımlayın. 

6. Grup çalışma takviminden oluşturduğumuz vardiya saatlerini günlere tanımlayalım. Örneğin: sadece hafta içi çalışmaya sahip işletmeniz varsa, Pazartesi gününden Cuma gününe kadar olan tarihlere atama yapmanız yeterlidir. Ancak Cumartesi ve Pazar çalışması mevcut olan işletmelerde 7 gün seçilerek Vardiya gün sayısı belirtilmelidir.

7. Vardiyaları atama yapmak için tarihlerin üzerine gelip daha önce oluşturduğumuz Vardiya türünü belirleyin. Hafta içi çalışması olan işletmeler Pazartesi gününden Cuma gününe kadar olan tarihlere Normal Vardiya seçebilir, Haftasonu çalışmanız bulunmuyorsa Haftasonu Tatili tanımlamasını seçmelisiniz.

8. Gün seçimi yapıldıktan sonra tanımladığımız vardiyalar Mavi olarak Takvim de oluşturulacaktır. Başlangıç tarihini ve grup adını mutlaka tanımlayın. İşlemleri bitirdikten sonra, sol tarafta bulunan Kaydet butonuna tıklayın.

9. Son olarak oluşturduğumuz hesap grubunu personel sayfasından seçmemiz gerekiyor. Sayfanın üst kısmında bulunan başlıklardan Personel başlığına tıklayın.

 • Hesap grubu tanımlamak için, personeli seçin ve ardından düzenle butonuna tıklayın.
 • Hesap grubu alanından, tanımlanan grup biçimi seçilir. 
 • Seçim tamamlandıktan sonra, sol tarafta bulunan kaydet butonuyla işlemler kaydedilir.