Biyometrik yüz tanıma teknolojisi - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware
yüz tanıma teknolojisi

Biyometrik yüz tanıma teknolojisi nedir?

Yüz tanıma, algılama teknolojisi biometrik uygulama kapsamında, kişinin kendine özel yüz verisini veritabanı tarafında eşleştirme yaparak ve kişilerin yüzündeki hatları analiz ederek doğrulamasıdır. Yüz tanıma sistemi teknolojisi yaygın olarak güvenlik nedeniyle kullanım alanlarına sahiptir. Bu sistemlerin kullanım önceliği güvenlik dışında, daha fazla alanda son zamanlarda kullanımı yaygınlaştı. Aslında bakarsanız, yüz tanıma teknolojisi, geniş kullanım alanlarına ev sahipliği yapmakta ve emniyet güçleri veya farklı birimler tarafından benimsenmiştir.

Yüz tanıma sistemi, aynı zamanda yüz okuma teknolojisi olarak da bilinir.

Yüz tanıma teknolojisi, sofistike özelliklerin birleşimiyle oluşan ve sistemin karşısında gerçek bir yüz mü ya da resim mi olduğunu algılayabilen gelişmiş ürünlerdir. Yazılımsal olarak bilgisayar teknoloji terimi olma açısından karşımıza çıkan, yazılımın insan yüzünü tespit etmesi ve fiziksel fotoğraftan ayırt etmesiyle karşımıza çıkar. Akıllı, son derece gelişmiş yazılımlar sayesinde kişiye ait yüz hatlarını, diğer objeleri devre dışı bırakarak, ağaç, binalar, vücut, gibi farklı nesneleri görmezden gelir. Sadece kişinin yüzünün hatlarını algılamak için tasarlanmıştır.

Kişilerin yüz hatları, bilgileri, zengin içerik olarak tanımlanabilir. Bir insanın yüzüne bakarak onun, erkek veya kadın olduğunu, kaç yaşında olduklarını, yüz ifadelerinden ne hissettiklerini anlamak mümkün. İnsanlar yüz ifadelerini hızlıca değiştirebilir ve işleme alabilir. Saniyeler içinde karşınızdaki kişinin yüz detayını algılamanız ve ana hatlarını anlamanız mümkün. Bilgisayarlar için bu durum, biraz daha karmaşık ve komplike olabiliyor.

personel takip çizelgesi zksoftware detaylı

ZKSoftware yüz tanımayı açıklıyor

Sektörde kullanıma açık birden fazla yüz tanıma tekniği mevcut, genel anlamda işleyiş tarzlarının birbirine benzerlik gösterdiği görülse de bu sistemler kişilerin yüzlerini tarayıp sistemle eşleştirme yaparlar. Birçok yüz algılama teknolojisi işlevi bakımından yüzdeki farklı hatları tanımlayarak yola çıkarlar. Bu değer doğrultusunda, kişinin yüz hatlarını eşsiz biçimde tanımlayabilir ve hızlıca doğrulama yapabilirler. Tekniğin kullanım itibari, yüzlerden alınan bilgilerin doğrultusunda, hızlı, etkili, çabuk hedef algılama algoritmasını benimseyerek kullanır. Üç boyutlu modelleme sistemlerinin gelişmesiyle yüz tanıma ve tarama özellikleri aynı zamanda teknikleri günümüzde daha da gelişti.

Yüz tanımanın birden çok avantajı mevcuttur. Bu avantajları diğer biometrik teknolojiler ile kıyasladığımızda, yüz tanıma teknolojisi temasız özelliğe sahiptir. Yani dokunmadan bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilir, işyerinizde girişleri ve çıkışları tamamlayabilirsiniz. Yüz görseli uzak mesafeden algılanarak analiz edilmek üzere cihazın eşleştirme arayüzüne aktarılır ve bu işlemlerin tamamı kullanıcının dokunmadan yapması için hazırdır. Personel takip, devam kontrol ve zaman takibi açısından çok etkili güvenli çözümleri kullanıcılara sağlar. Diğer biyometrik teknolojilere göre karşılaştırma yapıldığında, yüz tanıma sistemi daha ucuzdur çünkü arka planda yapılan ve yürütülen işlemler daha azdır.

Fakat bu sistemlerin de yüz tanıma ile baktığımızda bazı problemleri mevcuttur. Yüz tanıma sistemi kişilerin yüzlerini algılarken, ortamdaki ışığı da faktör olarak dahil eder. Yani yüzü algılanacak kişilerin bulundukları ortamın doğru ve sağlam ışık şartlarına sahip olması gerekmektedir. Stabil çalışmasını tamamlaması için, yeterli seviyede ışık ve yüz tanıma kamerasına engel olmayan faktörler mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Kurulumu yapılacak cihazların, ışık alma açıları ve karanlık ortama göre adapte edilmeleri gereklidir. Yüz tanımayı etkileyen diğer bir faktör ise; kişilerin yüzlerinin ifadeleri sürekli değişkenlik gösteriyorsa tanıma işlemi yavaşlayabilir.

güçlü izleme ve analiz personel takip çizelgesi zksoftware

Yüz tanıma teknolojisi nasıl çalışır?

Yüzleri tanıma konusunda uzman olabilirsiniz. Ailenizin bir üyesinin yüz ifadesini algılama konusunda ya da bir arkadaşınızın yüzünü gördüğünüzde hemen tanıyabilir hangi duygular içinde olduğunu anlayabilirsiniz. Kişilerin yüz özellikleriyle aşina olabilir, gözleri, burnu, ağzı ve bunların bütünüyle ilgili bilgiye sahipsinizdir.

 

Yüz tanıma sistemi ve teknolojisi de yukarıdaki özelliklere göre bağlı olarak çalışır. Baktığınız zaman bu teknolojinin de bize göre benzetilerek çalıştığı fakat, daha sofistike, algoritmalar doğrultusunda olduğu görülür. Sizin kişinin yüzünü gördüğünüz yerde, yüz tanıma teknolojisi bunun yerine veriyi görür. Bu veri depolanabilir ve erişimi sağlanabilir düzeydedir. Örneğin; Türkiye’de yaşayan insan nüfusunun yarısının yüz verileri devlet tarafından yüz tarama teknoloji birimleri tarafından depolanır ve ihtiyaç duyulduğunda emniyet birimleri tarafından ulaşıma açıktır.

Peki bu yüz tanıma sistemi nasıl çalışır? Teknolojiler değişkenlik gösterebilir fakat temel olarak aşağıdaki gibi incelemek mümkün.

 • İlk önce, yüzünüzün resmi sistem tarafından yakalanır bu video da olabilir. Yüzünüz kalabalık içinde veya tek başına bulunduğunuz ortamda algılanabilir. Kameraya direkt yansıma yapan görüntünüz ya da çapraz 45 derecelik açıyla yakalanmış profil resminiz sistemde çıkar.
 • Yüz tanıma sistemi yazılımı yüzünüze ait olan geometrik veriyi okur. Burada ana amaç, gözlerinizin alnınıza ve çenenize olan uzaklığının hesaplanmasıdır. Yazılım bu veriler doğrultusunda yüzünüzdeki kritik noktaları sistem tarafında 68 farklı varyasyona göre inceler. Böylelikle kişiye özel yüz imzası ortaya çıkar.
 • Kişiye özel yüz imzası, matematiksel formül doğrultusunda veritabanındaki diğer yüzler ile karşılaştırılır. Emniyet güçlerindeki veritabanları ile karşılaştırılması yapılan bu milyonların verileri suçlu analizinde etkili biçimde kullanılmaktadır. Araştırmalar doğrultusunda sadece Amerika genelinde 300 milyon farklı yüz araması yapıldığı görülmüştür.
 • Son aşama kişinin yüz verisi eşleştirilir. Yüz imzanız yüz tanıma teknolojisi sistemine ait veritabanında çıkar ve doğrulama tamamlanır.

Genel olarak yüz tanıma ve tarama teknolojisi çalışma mantığı bu şekilde işler. Peki kim yüz tanıma sistemi kullanır?

personel devam kontrol sistemleri ve pdks

Yüz tanıma sistemini kimler kullanır?

Küçük veya büyük çaplı bütün işletmeler, kuruluşlar veya emniyet güçleri ülke genelinde bu sistemleri kullanır. Aşağıda belli başlı örneklerini incelememiz mümkün:

 • Türkiye Cumhuriyeti ve Havaalanları. Yüz tanıma sistemi, kişilerin havaalanına girişlerinde veya çıkışlarında yüzlerini algılar. Ülkemizde yeni yapılan havaalanı ve diğer havaalanlarında bu sistem teknolojik olarak güvenliği artırma da en üst düzeyi elde etmemizi sağlamıştır. Suçlu araştırmasında, pasaport ve visa dolumları olan kişilerin yakalanmasına yardımcı olur. Ülkeye kaçak giriş yapmak isteyen kişilerin, karalisteye alınmış suçluların ve kötü niyetli insanların tespiti oldukça kolay biçimde tamamlanır. Yüz tanıma sistemi sayesinde bunların hepsi mümkün.
 • Mobil telefon üreticileri. Yeni nesil telefonlarda yaygın olarak yüz tanıma kullanılır. Bir ilki gerçekleştiren Apple tarafından kullanılan iPhone X modeliyle yapılan yenilikle, telefonun kilidini açmak için kişiye ait yüz verisi kullanılmaktadır. Apple gerçekten kişinin yani telefonun gerçek sahibinin cihaza eriştiğini garanti altına almak için bunu geliştirdi. Rastgele bir yüzün size ait telefonu açma oranının milyonda 1 olacağı belirtildi.
 • Okullarda ve sınıflarda. Yüz tanıma teknolojisi, yazılımı öğrenci takip sistemleri kapsamında kullanılır. Eğer okuldan kaçmayı düşünürseniz, öğretmeniniz ve velinizin haberi olur. Öğrencilerin devamsızlık takibinde son zamanlarda etkili rol üstlenen bu cihazlar, öğrenci takip programı kapsamında detaylı olarak SMS gönderebilir ve uyarılar oluşturur.
 • Sosyal medya kuruluşları websiteleri. Yüz tanıma sistemini genel olarak kullanıma açan ve kişilerin yüzlerini veritabanlarına kayıt eden Facebook bu teknolojiye ev sahipliği yapmaktadır. Sosyal medya kuruluşu Facebook kullanıcılarına, bu resimde arkadaşlarınızı etiketlemek ister misiniz diye sorabiliyor. Eğer evet derseniz, kişilerin profilinde bağlantı adresi oluşturuyor. Facebook kişilerin yüz bilgilerini yüzde 98 oranında doğrulukla algılar.

 

zksoftware personel takip sistem seçimi
 • Havaalanı dış-iç hatlar terminalleri. Uluslararası havaalanı firmaları tarafından entegre edilen sistemlerle yolcuların uçuş kartlarının yüz algılama cihazları ile birlikte taranarak kayıt edildiği senaryolar mevcut.
 • Marketler ve Büyük Mağazalar. Mağaza sahipleri müşterilerin yüz bilgilerini CCTV kamera sistemleri ve yüz tanıma cihazlarıyla tanımlayabilir. Bu sayede, suçluların ve şüpheli şahısların yakalanması kolaylaşır.
 • Pazarlama ekipleri kampanya hazırlıkları. Pazarlamacılar genellikle yaş, cinsiyet, etnik kökeni az alarak bunlara yönelik kampanyalar yönetebilir ve hazırlar. Bu sayede pazarlaması yapılacak ürünlerin, fikirlerin reklam amaçlı yüz tanıma sistemiyle oluşturulması daha kolaydır.
yüz tanıma teknolojisi

Yüz tanıma sistemi teknolojisi avantajları

Yüz tanıma birden fazla uygulama alanına sahiptir. Yukarıda bahsedildiği gibi, en etkili adım yüz tanıma ve tarama teknolojisini rahatlıkla entegre edilebilir yapıda olmasıdır. Yüz algılama olmadan, yüz tanımlama da asla olamaz. Yüz tanıma sistemi, otomasyonu sağlamak, geçiş kontrol konusunda ve bilgisayar tabanlı iletişim platformlarında yaygın biçimde kullanım genişliğini elinizde bulundurmanızı sağlar.

Günümüzde yüz tanıma sistemi kullanılarak personel takibi yapılırken, akıllı televizyonlar tarafında enerji tasarrufuna gidilmesine yardımcı olan sistemler de geliştirilmiştir. Bu sayede, kişiler televizyon izlerken, akıllı televizyon izlendiğini algılıyor ve arka plandaki ışıklandırmayı ona göre yükseltiyor.

ZKSoftware ile her gün gelişen teknolojiye ayak uydurmanız ve bu sistemleri kendi projelerinizde dahil ederek kullanmanız mümkün. Müşterilerimize sağladığımız yeni nesil Visible light, green label gibi üst düzey doğrulama kapasitesine sahip ürünleri şimdi elde edebilirsiniz.

Yüz tanıma teknolojileri ile uyumlu çalışan yeni nesil yazılımımızı inceleyin.

ZKFlex ile esnek personel takip kolaylıklarına göz atın.

yüz tanıma teknolojisi hakkında sizi arayalım

Sizi arayalım

İletişim bilgilerinizi bırakın size gün içinde ulaşalım ve ücretsiz yüz tanıma sistemi tekliflerimizi sunalım.