Yüz Tanıma Nedir? - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

Yüz Tanıma Nedir?

Bütün biyometrik sistemlerde olduğu gibi, yüz tanıma teknolojisi kişiye ait olan özel karakteristik bilgileri doğrulama ve tanımlama için eşleştirme yapma yoluyla belirli karşılaştırmalar uygular. Genellikle kullanılan yüz algılama sistemlerinin veritabanlarındaki bilgilerle karşılaştırılması amacıyla dijital veya bağlantısı yapılan kamera vasıtasıyla tamamlanır. Yazılım tarafında yüz tanıma terminalinden alınan bilgiler karşılaştırılması bitirildikten sonra yüzleri, görsel olarak doğrulamasını bitirir.
Yüz tarama biyometrik teknolojileri geniş kapsamlı kullanım alanlarına ev sahipliği yapmakta ve potansiyel uygulama taleplerine yönelik oldukça büyük kurulum ağına erişebilmektedir.
Yuz Tanıma Terminalleri

Yüz tanıma sisteminin belirgin farkları

Yüz tanıma sistemi, sadece doğrulama ve eşleştirme ile hareket etmediği için aynı zamanda topluluk içindeki demografik verilerin aktarımında da kullanılmaktadır. Yüz tanıma çözümlerine büyük talep olmasının diğer sebeplerinden biri de yukarıda bahsedilen geniş kapsamlı kullanım özellikleri gelmektedir. Pazar payının oldukça yüksek kısmına hitap ettiğinden, günümüzde herhangi bir işletmeye veya lokasyona gittiğinizde kamera, yüz tanıma sistemi gibi işlevsel güvenlik cihazlarıyla karşılaşmanız mümkün.

Yüz Tanıma Terminalleri Kullanım Yerleri

Yüz tanıma konusunda biyometrik yeniliklerin büyük ilgi gördüğünü söylemek ve son zamanlarda oluşan taleplerin olumlu doğrultuda arttığını hesaba katarsak, modern kamera olan herhangi bir sisteme entegre edilmesi oldukça kolay.
Emniyet güçleri tarafından dünya çapında biyometrik yazılımlar yardımıyla insanların yüzlerini CCTV kayıtlarından takip etmek mümkün. Aynı zamanda şüpheli şahısların tespitini yaparken de büyük ölçüde destek alındığını görmekteyiz.
Sınır kontrol, sınır kapısı ve güvenliği gibi yerlerde yüz tanıma ile seyahat eden insanların kimliklerinin doğrulandığı bölgeler var. Üst segment cihazların kullanıldığı ve tamamen gelişmiş parçalarla üretilen biyometrik sistemlerin genel tüketici tarafından iş yerlerine entegre ettikleri 2019 yılında %20 artış gösteren biyometrik sistemler güvenliğinizi sağlamaktadır.
Bunların yanı sıra, dijital dünya’nın da vazgeçilmesi haline gelerek, faceebook, instagram ve diğer sosyal platformların yüksek kalite görüntülerin veritabanlarında tutulmasını sağlamaktadır. Böylelikle resimleri çeken kişilerin tanımlanması ve doğrulanması internet üzerinden de mümkün kılınmaktadır.

Yüz Tanıma Neden Önemli?

Yüz doğrulama departmanında kullanılan sistemler günümüzde büyük önem taşımaktadır. Biyometrik cihazların en uygunu ve güvenlik sağlanması açısından güçlü çözüm olarak kabul edilen yüz yakalama sistemleri otomatik yüz doğrulamanın ilk adımını oluşturur. Çünkü insanın yüz ifadesi değişkenlik gösterebilecek seviyede olduğundan örneğin; mutlu, üzgün, heyecanlı, kafa karışık ve şüpheli gibi yüz şekillerinin gelişmiş olasılıklara yer verdiği görülmektedir.
Bir kişinin yüzüne dikkatli baktığımızda, kişinin yüzündeki ifadeye göre ne düşündüğü hakkında ufak tefek de olsa fikrimiz oluşuyor. Yüksek segment yüz tanıma sistemleri de kişinin yüzündeki ifadeleri yakalayarak veritabanına kayıt eder. İşletmeye giriş yapan veya geçiş kontrol sistemleri üzerinden erişim sağlayacak kişilerin bu verilerini saklayabilirsiniz.

Personel Takip, Puantaj ve Access Geçiş Kontrol İşlemlerinizde Yüz Tanıma

Personel Devam Takip – İşletmelerde yüz tanıma sistemi personellerin işe geç gelip gelmediğini görebilmek ve personellerin çalışma alanlarındaki zaman kaybını önlemesinde önemli rol oynuyor.
İş yerinizde bilgisayarınıza kurulan personel devam takip sistemi yazılımıyla çalışanların hangi saatte işe geldiğini, ne kadar mola verdiğini, kaçta işten çıktığını görebilir ve devamsızlık, fazla mesai gibi durumları raporlayabilirsiniz. Personel takip yazılımına aktarılan verilerle yüz tanıma cihazı kişilerin hareketlerini veritabanınızda tutmanıza olanak verir.

Access Geçiş Kontrol – Access geçiş kontrol sistemlerinde de benzer kullanım olanaklarına yer verilmiştir. Giriş noktasında yetkili kişilerin belirlenen kapılardan izin verilmesi durumunda yüz okuma cihazı personelin yüzünü eşleştirerek yeterli izne sahip olup olmadığını rahatlıkla doğrulayabilir.

Aşağıda ilginizi çekebilecek başlıkları incelemeyi unutmayın:

Giriş ve Çıkış Takip
Parmak İzi Okuma Cihazları
PDKS Nedir?