Yangın alarm sistemleri ve güvenliği - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware
yangın sensörü, yangın dedektörü

Yangın alarm sistemleri ve güvenliği nasıl çalışır?

Yangın alarm sistemleri, aktif olarak sağladığı güvenlik önlemleriyle bütün alarm sistemlerini kontrol altına alır. Bina, işletme, kuruluş ve entegre edildiği her noktayı, yangın algılama ünitelerini, duman dedektörü gibi sistemleri tamamen denetimi elde etmenizi sağlar. Eğer etrafınızda yangın olduğunu görürseniz mutlaka yangın ihbar hattına haber vermeyi unutmayın. Hayati önem taşıyan yangın algılama sistemleri, kritik yapıların, en önemlisi insanların güvende kalmasını sağlamaktadır. Tehlikeli durumlarda karşımıza çıkan, yangınla mücadele konusunda uzmanlaşmış itfaiye ekiplerine gördüğünüz tehlikeleri mutlaka ihbar sistemine bildirin.

Yangın alarm sistemleri, modüler yapılarıyla şu bileşenlerden oluşmaktadır; yangın alarmını aktif eden duman dedektörü, alarm erken uyarı güvenlik sistemi, (sirenler, gürültü çıkaran zil çaldırma cihazları), yangın kontrol sistemleri(söndürücüler, yangın söndürme tüpü), güç kaynakları ve kablolama altyapısı.

Peki bu sistemler tam olarak nasıl çalışmaktadır?

Yangın alarm sistemi, otomatik olarak duman dedektörü yardımıyla devreye girebilir, ısı algılama modülü veya elle aktif hale gelir. Bu sensörler sayesinde, güçlü, esnek, anında aktifleştirilen, tehlikeyi önleyen yangın dedektörü cihazıyla, bina içindeki sakinleri veya ev sahiplerini uyarmak mümkün olur. Gürültülü bir zil, siren veya bazen yanıp sönen flaşör ışıklar ile duyma problemi yaşayan insanları da uyaran cihazlar ve sistemler bütünü mevcuttur. Kesin bilgiye ulaşmak, daha güvenli ev alarm sistemleri, yangın dedektörü gibi cihazları derinlemesine inceleyelim.

ZKSoftware merkezi güvenlik çözümlerine göz atın.

Bütün yangın erken ihbar sistemleri üzerinde, duman dedektörü bulunur, böylelikle erkenden çıkabilecek yangınları oluşmadan önleyin. Dumanları ve yanmaya başlamış alanları kontrol edebilirsiniz.

Duman dedektörü ve algılama sensörü ile bu sistemler nasıl çalışmaya başlıyor? İki farklı türde duman dedektörü ve sensör sistemleri bulunmaktadır.

1. Optik Dedektör

Optik duman dedektörü vasıtasıyla algılanan yangınlar, ışık sensörleri devreleri sayesinde diğer adıyla kızılötesi led olarakta bilinir. Duman parçacıkları optik dedektörün etrafında gezmeye başladığında ve dumanlar yükseldiğinde devreye girer ışığa gelen bu parçacıklar alarmın aktif olmasını sağlar.

2. İon dedektör

İyonizasyon dedektörü yardımıyla yangınların önüne geçmek için ise; yangından oluşan dumanlar, iyonizasyon çemberine giriş yapar, içerideki havayı azaltır ve çemberde azalan hava miktarı alarmın devreye girmesine yardım eder.

yangın alarm sistemleri

Yangın alarm sistemleri zorunlulukları

Yangın alarm güvenlik sistemleri, insanların ve ev sahiplerinin yaşadığı bütün binalarda zorunludur. Asıl amacı, erken ihbar, uyarı sistemi olarak da konumlandırılan sistemler sayesinde, kişilerin bina içinde olası yangın senaryolarında hemen tahliye işlemlerini başlatmasına destek olmasıdır.

Bu cihazlar yangının hangi lokasyonda çıktığını hemen belirler. Tespit edilen yangının söndürülmesi daha kolay ve güvenlidir. Isının yerini tespit edebilen akıllı sensörlü yangın algılama cihazları sayesinde itfaiye birimleri olaya anında müdahale eder. ZKSoftware olarak güçlü yangın alarm sistemlerimizle, güvenliğinizi en üst düzeye çıkaran ve can kaybını engelleyen ürünlerle binanızı koruyoruz.

Yangın alarm testi

Yangın alarm testleri farklı operasyonel testlerin bütünüyle oluşmaktadır. Bu testler sayesinde, aktif edildiğinde, işlemin sürekliliği ve çalışır durumda kalması gözlemlenir. Testlerin bütününü oluşturan parçaları beraber inceleyelim:

  • Yangın dedektör hassasiyet testi
  • Gürültü testi, uyarı, erken ihbar ve bilgilendirme sistemleri
  • Batarya yükü testleri
  • Elle aktif edilen sistemlerin çalışır vaziyette kalması denemeleri

Bu yangın ihbar sistemleri, güvenlik ürünleri ile, testleri tek nokta üstünden merkezi biçimde yönetebilir hizmetlerin çalışır durumda olduğunu garanti altına alırsınız. Bütün ihtiyaçlara ve zorunluluklara göre sürekli aktif olan 7/24 korumanızı sağlayan yangın alarm sistemlerini elde edin. Testlerin ana amacı, sistemlerin sürekli çalışır durumda olması, can ve mal kaybını önleyebilen yüksek performans güvenlik unsurlarını harekete geçirebilecek düzeye erişmesi.

Ülke genelinde yapılan özel yangın test formları, raporları, sistemin işlevsel biçimde olduğunu, cihazların sorunsuz ve sağlıklı devam ettiğini görebilmenizi sağlar.

zksoftware kart okuyucu proximity kr 600

Yangın alarm sistemleri bakımı ve onarımı

Sistemlerin genel itibariyle işleyişleri minimum hata ve maksimum performansa dayalıdır. Böylelikle, güvenlik konusunda ihtiyaçlarınızı karşılayan süreklilik katıcı cihazları kurmanız mümkün. Ancak ülkemizde, yangın alarm sistemlerinin bakımına pek dikkat edilmiyor. Alarm paneli yangın kontrol üniteleri, algılama sensörlerinin mutlaka sorun oluşturmadan testler yürütülerek kontrol ve bakım altına alınması gerekmektedir. Doğru bir yangın alarm servisi yapılmadığı durumlarda, küçük sorunların devasa maliyetler yol açabileceğini anlamak kaçınılmazdır.

ZKSoftware yangın alarm sistemi bakım ekipleri sayesinde, size gereken bakım servislerini hazırlarken, binanızın sorunsuz biçimde olası tehditleri engellemesine destek çıkıyoruz. Binalarınıza kurmuş olduğunuz 7/24 çalışma kapasitesine sahip güvenlik alarm cihazlarıyla, itfaiye ile bağlantıda kalın ve tehlikelere hızlı aynı zamanda etkili geri dönüşler sağlayın. ZKSoftware güvenlik timleri ile, yangın senaryolarınız veya oluşabilecek problemlerinizde hizmete hazırız.

Yangın alarm sistemi kurulumu

Günümüzde yangın sistemlerinin kurulumunu sağlayan ekipler, etkili biçimde çalışmadıkları için bazı sorunlarla karşılaşan bina sakinlerini görmek mümkün. Fakat ZKSoftware olarak tam yetkili tekniker ve mühendis takımlarımızla bu sorunu ortadan kaldırıyoruz. Size en güçlü, yangın alarm sistemi güvenlik altyapılarını saatler içinde oluşturuyoruz ve rahat etmeniz için her avantajı hazırlıyoruz. Fabrikaların, binaların, evlerin, işletmelerin ve birçok alanın alarm sistemlerine yangın ihbar ve önleme cihazlarına ihtiyacı vardır. Tamamen güvenilir çözümlerimiz ile tepeden tırnağa binanızı koruma altına alıyoruz.

yangın hortumu ve zksoftware güvenlik sistemleri

Yangın alarm sistemleri başlıca kurulum özellikleri

  • Dizayn ve teknoloji danışmanlığı hizmetleri
  • Tasarımın yapılması kroki çizilmesi
  • Kontrol paneli kurulumu ile merkezi yönetim
  • Detaylı altyapının tasarlanması ve hayata geçirilmesi

Gelişmiş yangın alarm sistemleri ile güvende kalın

En gelişmiş yangın alarm sistemleri günümüzde, wireless teknolojileri barındırır, akıllı cihazlarla iletişim kurabilir ve size otomasyonu getiren bina çözümleriyle smart security adı altında gelişimler katar. Yüksek teknoloji uzaktan merkezi yönetim paneliyle, mobil uygulama yardımıyla kurulumları yapılır ve telefon üstünden yönetimi gerçekleşir.

Bilgisayar tabanlı yönetim senaryoları, güvenlik sensörmatikleri, algılama parçaları ile çoklu tehditleri analiz edebilen güvenlik sistemleri. En doğru zamanda sizi erken uyarı ile bildirimler verir ve kendini otomatik olarak aktif eden güvenlik çözümleri bütünü. Modern akıllı “smart zkguard” alarm güvenlik sistemleri, klasik modellerin aksine daha hassas ve yanlış alarmların önüne geçebilecek düzeydedir. Tasarım öncelikleri, güçlü dayanma seviyeleri, zorlu ve kritik bölgelere kolaylıkla kurulmalarına izin verir. En güvenilir, kaçış rotalarını bina üzerinde tasarlar ve kullanıcıları felaket senaryolarında yönlendirir.

Akıllı alarm, güvenlik sistemleriyle, entegre otomasyon çözümlerini sunabilir, kapalı devre yangın söndürme sistemleriyle bölgeleri kontrol altına alır. Hemen hemen, her binada kullanım rahatlığına sahip olan alarm sistemleriyle yangınları olmadan önleyin. Daha fazla maliyet açabilecek, kimyasal yangınları, normal yangın senaryolarını etkileşimli biçimde devre dışı bırakın. Mülkünüze gelebilecek, milyonlarca zarardan, korunmak için en büyük çözümünüz. Basit kurulum, devreye alma ve bir o kadar da karmaşık arkaplan detayıyla size gereken güvenliği almanızda destek olan cihazlar.
Akıllı yangın önleme sistemleri, uzun süre kullanılan batarya ömürleriyle yıllarca sorunsuz çalışır. Akıllı ünitelerin ortalama çalışma ömrü, 5 yılı aşkın bir süredir. Kullanıcılar bu yangın sistemlerini akıllı telefonlarıyla istedikleri zaman devre dışı bırakabilir veya aktif ederler. En gelişmiş yangın önleme modülleri, duman dedektörü, sensörü, fiyatları bakımından size uygun maliyetle gelir. En uygun fiyatlı ürünlerimizi, yangın algılama cihazlarımızı ve sistemlerimizi şimdi alın ve binanızın kritik odalarını koruyun.

Sonuç

Canlı-izleme, yangın algılama, sensörler, dedektörler ve daha fazlasıyla binanızı koruma altına alırken maliyetleri düşürün ve başınıza gelebilecek felaket senaryolarını minimuma indirin. Kullanışlı olmalarının yanı sıra, sesli ve ışıklı alarmlar ile etkili birimlere kısa sürede ulaşan otomasyonu sağlayın. Güvenlik alarm sistemi ile, tehditleri engelleyen, hemen devreye giren, yanlış alarm verme olasılığı sıfıra yakın güvenli çözümler topluluğu. Ortalam bir yangın alarm sistemi fiyatı, kurulum yapılacak yere göre değişkenlik gösterebilir. Mevcut kurulumu yapılmış alarm sistemlerine sahip binaların yenilenmesi ise biraz daha maliyetli olabilir. ZKSoftware olarak en güvenilir yangın alarm sistemlerini, tahmin edebileceğiniz fiyatların daha altında size sunarken, güvenliği elden bırakmamanız için gereken her şeyi yapıyoruz. Ev yangın alarm sistemleri, akıllı güvenlik sistemleriyle binanıza gereken değeri verin ve kendinize de.

İletişim

Bize mesai saatlerimiz içinde telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz. Eğer isterseniz iletişim bilgilerinizi bırakın ve sizi gün içinde arayalım.

İletişim bilgilerinizi bırakın.