XRay Cihazları - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

X-RAY Cihazları

zksoftware x-ray cihazları ile güvendesiniz

XRAY Cihazları Nedir?

XRay cihazları bina girişlerinde çanta, bavul, koli, paket, zarf gibi cisimlerin X ışını vasıtasıyla taranarak içindeki içeriği görüntüleyip tehdit unsuru içeren maddeleri bulmak ve içeriye girmesini engellemek amaçlı kullanılarak ziyaretçilerin ve personellerin güvenliğini artırılmasını amaçlar.Akıllı eylemde bulunma gücünü size sağlayan tehdit analiz ve engelleme hizmeti.

 

ZKSoftware xray cihazı bünyesinde, bulundurduğu gelişmiş ve sofistike xray bagaj arama sistemleriyle bant üstünden geçiş yapan cisimleri işlemeye yönelik kolaylıklar sağlar. Xray cihazı yönetimini yapan güvenlik personeli tarafından bütün verilerin ekranında olması, kolayca incelenip çalıştırma performansını elde etmesinde önemli rol oynar. Yönetilecek x-ray bagaj arama kontrol cihazı, herhangi bir altyapıya sahip olmayan kuruluşların güvenlik açısından isteğe bağlı olarak entegre edebileceği, anında çalıştırıp kullanmaya başlayacağı ve yalnızca güvenlik seviyesini artırmak isteyen işletmelere çözüm olarak verilir.

xray bagaj arama cihazı renkli içerik

Bu cihazlar 3 ana kısımdan oluşur.

-X-ray ünitesi X ışınlarının jeneratör vasıtasıyla gönderildiği ve alındığı eşyaların konulduğu taşıyıcı roller bantının bulunduğu kısım.

-Monitör (ekran) Cihazdan geçen maddelerin içinin incelendiği yer

-X-ray cihazı klavyesi, kontrol paneli cihazı kontrol etmek amaçlı düğmelerin bulunduğu kısım

XRay Cihazlarının Çalışma Prensibi nasıl işler ?

X ray cihazları elektrikten aldığı enerji ile x-ışını üreten bir  X-ray jeneratör ünitesine sahiptir. Paketlerimiz X-ray cihazı tünelinin içine girdiğinde cihazımız sensörler sayesinde çantayı algılar ve jeneratör vasıtası ile X ışını üretmeye başlar bu ışınlar paket içini delip geçerek paketin içindeki görüntü verisini cihazın içindeki foto diyot dedektörlerinin yanması sonucu veriler oluşturur bu veriler cihaz yazılımı sayesinde görüntüye dönüştürülür ve  paketin iç görüntüsü Ekrana yansıtılır.

Xray Cihazları Arasından Geçen Eşyalar Hangi Renkte Görülür ?

X-ray cihazından geçen maddelerin karşılığında oluşturulan görüntü cihazı kullanan operatörün daha kolay biçimde algılaması ve maddeyi daha kolay tanımlaması için cihazın görüntüye verdiği bazı renkler vardır. X-ray cihazları organik ve inorganik yani organik olmayan maddeleri ekrana farklı renklerde yansıtır.

 

Örneğin demir,çelik,kurşun, bakır, titanyum, krom, altın, gümüş gibi atom numarası 18 den büyük olan ağır maddeler inorganik maddelerdir mavi koyu mavi renkle az yoğun maddler yeşi renkle  gösterilir, atom numarası 10 altında olan maddeler nitrojen, karbon, hidrojen, oksijen, kağıt, tekstil ürünleri, tahta ve su gibi organik maddeler turuncu yada açık kahverengi renkle gösterilir.

Xray cihazları, Hangi model nerede kullanılır ?

X-ray cihazları tünel ebatları ve modellerine göre farklı boyutlarda üretilir. Genellikle küçük çanta bond çantası paket ve zarf taramak için 5030 ebatındaki cihazlar kullanılır orta ebatlı valiz ve çantalar koli ve bavullar için ise 6040 ve 6550 X ray cihazı kullanılır bu modeller genellikle Alışveriş merkezleri, iş merkezleri kamu ve özel sektör binaları girişlerinde kullanılmaktadır.

 

Orta ölçekli ve büyük bagajların  geldiği otobüs terminali liman gibi yerlerde genellikle 8065 ebadındaki cihazlar tercih edilmektedir. Alış veriş merkezi ve iş merkezi tarzı binaların mal kabul girişleri ve kargo firmaları tarzı yerlerde 100×80 100×100 tünel ölçüsündeki cihazlar kullanılırken palet üstünde gelen kargolar için ise 150×150 cm boyutundaki cihazlar kullanılmaktadır. Ceza evleri genellikle 60×40 ve 100×100 büyüklüğündeki cihazları kullanırken Havalimanları ise 60×40 80×65 ve 100×100 ebadındaki cihazları kullanmaktadır

Birkaç dakika içinde başlatın, anında güvenliğinizi yükseltin ve mülkünüzü koruma altında tutun

ZKSoftware xray cihazları ile büyük insan akışı olan veya çanta, valiz, bond paketler gibi eşyaları saniyeler içinde inceleyin. Beklerken, yönettiğiniz güvenlik cihazı üzerinden ya da el dedektörleri ile ekstra güvenlik seviyesini çizin.

Kurumsal güvenlik anlamında işletmelere eklenen gerekli önlemleri ciddiye alıyoruz. Karmaşık ve detaylı xray cihazı görevlerini yerine getiren sistemlerimiz, üstün performans ve uygun fiyatlı güvenlik kümelerini bulunduruyor. Analiz etme kabiliyetini en son gücüne kadar kullanan xray bagaj arama sistemlerimiz ile güvenlik altyapı ayarlamaları yapmanıza gerek yoktur.

 

ZKSoftware xray cihazları Threat Holder teknolojisini kullanan ürün gamıyla tehditleri tamamen engellemek ve oluşmadan ön görmeniz için tasarlandı. Yüksek çaplı koruma ve tehlike önleme mekanizmalarını barındıran x ray cihazları, üst düzey güvenliğe  talep duyulan noktalara uygulanır.

Büyük alanlarda kolayca bagaj incelemesi ve xray  cihazları kontrolünü gerçekleştirin

ZKSoftware x ray cihazları, kendi kuruluşunuza ait ortamlarda bir noktada uygulama yapabileceğiniz gibi ihtiyacınız olan koruma ölçeğine göre farklı lokasyonlar üstünde entegre ederek sofistike güvenlik çizginizi hazırlarsınız.

X ray cihazları bantlardan geçiş yapan şüpheli nesneleri tararken sorgulama, analiz, cihaz öğrenimi, güvenlik görevlisi etkenleri, resim işleme ve yakınlaştırma analizi gibi farklı iş yükü kategorilerini hızlıca veriye çevirmeniz konusunda yardım eder. ZKSoftware ürün gamına ait xray sistemleri ürün tanıtım ve aktif etme videosunu izleyin.

Güvenli inceleme sistemlerimiz, çantaları etkin bir şekilde analiz ederek, performansı artıran ve maliyeti düşüren mülk korumasını garanti altına alır. Gelişmiş jeneratör gücüne sahip bagaj arama cihazları, HAMAMATSU tarama jeneratör özelliklerini kullanır.

 

Çift enerjili x-ray arama ve tarama kapasiteli kameralar yeni nesil yüksek hızlı, yüksek çözünürlükl enerji sistemleri. X-ray tarama kameraları materyal bakımından, efektif farklılıkları göz önünde bulundurmanızı sağlarken, farklı nesnelerin tespitini uygulama alanında baz alır.

Sistemin işleyiş mantığı inceleme kapasitesi açısından 12-bit dijital çıkış bilgisayar veya harici aygıtlarla iletişimi güçlendirmesi açısından oldukça kolaylık sağlar. Görselin akışını ve netliğini sağlayan resim işleme teknolojisi, veri analiz ve doldurucu kabiliyeti kazandırır. Doldurucu özellik gri veya renkli tonların tehlikeli objeyi daha iyi yansıtması olarak tanımlamak mümkün. 12-bit dijital çıkış yüksek çözünürlük ve yüksek kontrast değerine geniş dinamik aralıkta elde edersiniz.

Farklı kombinasyonları inceleme/analiz senaryolarında düşük-orta enerji tüketimi gerektiren uyuşturucu, et ve yemek kategorilerinden; yüksek enerji harcayan mineral kaynakları veya ağır materyaller görülebilir.

efektif xray kv oranları

*KV oranları ve efektif voltaj dereceleri – Orta düzey enerji kapasitesi : C10800-04ECM-08FCM(50 kv – 110 kV) -Yüksek düzey enerji kapasitesi : C10800-04ECH ( 100 kV – 160 kV)Hedef obje üzerindeki materyali çoklu-enerji aktarım veri analiz moduyla takip eder.
Optimize edilmiş xray anot voltaj oranları 50kV ve 110 kV arasında olmaktadır. Eğer ciddi yüklerin oluşturacağı değerler göz önünde bulundurulursa; yüksek anot voltaj seviyesi 100 kV ve 160 kV değerlerine eşittir.

Gelişmiş seviyelerde çözünürlüğü garanti ederken geniş dinamik mesafe (WDR) prosedürünü de kullanır.

 

Güvenlik konusunda halkımız son zamanlarda büyük endişe duymaktadır,  unsurlar ve faktörler göz önünde bulundurulduğunda korumayı sağlayan görevli bagaj incelemesini yapmak durumundadır. Güvenlik görevlileri tarafından yapılan bagaj xray aramaları cihaz tarafında başarıyla gerçekleştirilirken, olası tehditler anında önlenebilir. Senaryolara baktığımız zaman; yüksek seviye güvenlik tercihleri artık çeşitlilik kazanmış, özellikle havaalanı inceleme oranları ciddi rakamlara ulaşmıştır.

Uçaklar tarafından taşınan kargolar veya okyanus üzerinde seyahat eden yük gemileri bunlara en büyük örneklerdir. Zarar vermeyen x-ray ışınları tarafından uygulanan inceleme modları bagajların içini günümüz teknolojileriyle rahatlıkla analiz eder ve güvenlik görevlisini uyarır.

Fotonik elektronların geniş inceleme alanlarına ev sahipliği yaptığı, hasar vermeyen x-ray cihazlarına resim tarama enerjisine çeviren diyot dizilişleri ve x-ray tarayıcı kameralar aldığımız görüntüyü oluştururlar.

Konteyner, mail ve bagaj inceleme gibi x-ray cihazlarını rahatlıkla kullanabildiğimiz güvenlik önlemleri oluşturulan sektörler mevcut.

Analizi dijitale çevirin

İşletme içi güvenlik ve idare incelemelerinizi dijital tarafta genişleterek güvenlik ve yasa uyumluluğu gereksinimlerinizi karşılayın. Yazılım tarafında kayıt edilen yakalanan görselleri veritabanı kısmında yedekleyerek istediğiniz zaman tekrar inceleyebilirsiniz. Çoklu doğrulama modu (Multi-Auth, çok faktörlü kimlik doğrulaması ve binlerce parmak izi kaydını sorunsuz bir şekilde yönetilmesini sağlayan x ray cihazları, güvenlik görevlisi mesaisine başlamadan önce belli prosedürleri bitirmelidir. İzinsiz kullanımın önüne geçen inovatif parmak izi algılama teknolojisi size daha özelleştirilebilir sistemler kullanma seçeneği veriyor.

 ZKSoftware xray cihazları veri depolama ambarı gibi, yakalanmış objelerin resimlerini hafızasında tutar ve talep edildiğinde aktif olarak görüntülenmesini gerekli birimlere aktarılmasına olanak verir. Böylece performansı üst düzeye çıkarırken; tehdit analiz ekipleri ve güvenlik birimlerine şüpheliyle ilgili kanıtları sunabilirsiniz. Tehlikeyi en aza indirin, güvenlik düzeyinizi ikiye katlayın.

BT yatırımlarınıza yenisini dahil edin xray cihazları edinin

 ZKSoftware bagaj kontrol cihazı tehdit yönetim ve güvenlik için var olan BT tarafından entegre edilebilir altyapınızı kullanır. Böylelikle, güvenlik yönetimini her alanda basitleştirir ve geçerli giriş kontrol uygulamalarınızın genişletilmesini kolaylaştırır. ZKSoftware x ray cihazı sistemleri, güvenlik görevlisi tarafından yönetimi ve yetkileri belirlenen kullanıcı eşleştirmesi seçeneğini tümleştirir ve lokal koruma alanlarında denetim yapmanızı sağlar.

Sınırsız şekilde geçiş kontrol önlemleriyle uyumluluk sağlayan ürünlerimize göz atın

Gelişime açık x ray cihazı kitle güvenlik ve halk koruma sistemleri basit ayrıca açıklayıcı eğitim başlangıç rehberiyle güvenlik görevlisine adaptasyon aşamasında yardım eder.  İlk defa cihazı kullanan birinin rahatlıkla anlayacağı dilden yazılan ve menülerin yerleşim düzeni hesaba katılarak oluşturulan bagaj inceleme yazılımı etkili koruma da yanınızda.

Ekonomik ve uygun fiyat 

ZKSoftware xray cihazı, büyük işletmelerin tercih edip çalıştırmaya yönelik uygun maliyetli bir sistemdir. Bagaj incelendiğinde, aktarım bandından aldığınız detaylı obje bilgisi hiçbir karışıklık oluşturmadan sıradaki objenin aktarımına devam eder.  Hiçbir ekstra donanım ücreti ödemeden sahip olmanız mümkün. Sistem, işini doğru ve sessiz biçimde tamamlarken düşük enerji tüketimi ve gelişmiş aktarım bandı motor kuvvetiyle performans konusunda yarı yolda bırakmaz.

Kurumsal düzey

Gelişmiş uyumluluk sertifikalarıyla, kurumsal seviye güvenliğe ve endüstri lideri uyumluluk özelliklerine sahip olursunuz. X ray bagaj arama cihazları, entegre ve altyapı uyumluluk potansiyeli gereksinimi olmaksızın hızla istenilen kapalı ortam sistem projenize dahil olur. 

Geniş tercih edilme oranı 

ZKSoftware xray  bavul arama cihazları, büyük kapasite çantaları izleyebileceğiniz tek bir ekran veya çift ekran üstünden güvenlik yetkilisi tarafından takip özelliklerini açığa çıkaran seçimler yapmanızı sağlar.Çeşitli senaryolar için ar-ge ekipleri tarafından oluşturulan test yataklarında bütün inceleme kapasitesi ölçülen cihazlarımız,  sağladığı güvenlik konusunda endişe duymanıza gerek yoktur.  Kurumsa güvenlik paketi yalnızca tek bir x ray cihazı ile sınırlandırılmayan; yerel koruma, fiziki güvenlik ve sanal ortamda sistemsel veri çekip giriş-çıkış kontrol yapabilen büyük veya küçük çaplı entegrasyona müsait zayıf akım ürünleri sağlıyoruz.

 

 Kurumsal düzeydeki özellikleri, destekli ve kullanıcı bazlı erişim yetkilendirme gittikçe daha önemli seviyelere ulaştı ihtiyaç duyulan Kurumsal kapasite sektör bakımdan daha popüler access geçiş kontrol tabanlı işlevselliğin önemi arttı. Kurumsal koruma paketi ile, x ray cihazları, el dedektörleri , turnike sistemleri, elektronik kilitler ve personel takip sistem bütünü katılmış protokoller oluşturabilirsiniz. 

 

Kuruluşunuzun BT yöneticileri xray cihazları hakkında, entegre edilebilirlik ve devreye alma konularını uzman inceleme sistemi ekiplerimizle görüşebilirler. Günümüz şartlarında x ray cihazları yüksek oranda kullanılabilir ve ölçeklenebilir ön koruma oluşturmak için kurumsal mülk seviyesi tehdit engelleme aracıdır.Otomatik veri uyarımı ve TIP gibi sofistike özellikleri barındıran çeşitli deneyim-test uygulamalarını da kullanarak güvenlik görevlinizi işi başında tetikte olmasını sağlar.  

Teknoloji Elinizde

Üst düzey gücü elde edebilmeniz açısından tasarlanan jeneratörlere sahip xray cihazları organik ve inorganik madde ayrıştırmasını yapar.

Xray Cihazları ile Hızlı Bagaj Tespit

Yüksek voltaj 80 kV ile 160 kV arası güç artışı yapabilen x-ray cihazlarımız çift kurşun perdeyle radyasyon sızıntısını önler, daha etkili inceleme fırsatını kullanıcıya verir.

Çoklu Görüntülü Xray Cihazları  Havaalanı Güvenliğindeki Rolü

Yolcu bagajlarının x-ray taraması, terörist saldırılarını önlemek için havacılık güvenliğinde temel unsurlardan biridir. Bu saldırıları önlemek için yeni teknolojilere büyük yatırımlar yapıldı.

Bu teknolojilerden bir tanesi de çoklu görüntüleme özelliğine sahip X-ray cihazlarıdır. Çoklu x-ray ışını sayesinde, çoklu görüntüleme sistemleri yolcu bagajının birden fazla x-ray görüntüsünü elde eder. Böylelikle tarama yapılan bagajın birçok perpektifini yakalar.

Bu bölümde, son teknoloji tek görüntülü X-ray sistemlerine kıyasla çoklu görüntülü X-ray sistemlerinin faydalarından bahsedeceğiz.

 

Yolcu çantalarının tek ve çoklu görüntülü X-ray tarama sonuçları, çantada yasaklanmış bir eşya olup olmadığına karar vermeleri için otuz iki deneyimsiz x-ray operatöre sunulmuştur.

Sonuçlar, çoklu görüntülü X-ray sistemlerinin, standart olmayan bir şekilde yerleştirildiğinde veya başka nesnelerle üst üste getirildiği gibi zorlu koşullarda yasaklanmış öğelerin tespit performansının yüksek oranda olumsuz etkilendiğini göstermektedir.

Ek olarak, tek görüntülü X-ray sistemlerinin, çoklu görüntülü X-ray sistemlerine göre reaksiyon süresini artırdığını göstermektedir.

 

Havalimanının güvenlik tarayıcılarına yönelik belirli bir eğitim, çoklu görüntülü X-ray sistemlerinin dezavantajlarını azaltabilir ve avantajlarını artırabilir.

Son yıllarda terörist saldırı tehdidinin artması, havacılık güvenliğinde teknolojik gelişmelere yönelik büyük yatırımlara yol açmıştır. Bir diğer önemli nokta ise, yasak nesnelerin güvenlik kontrol noktasından geçmesini önlemek için yolcu çantalarının X-ray tarama işlemini geliştirmesidir. Bazı havaalanları, çoklu görüşlü X-ray sistemleri gibi bagaj taraması sürecinde en yeni nesil teknolojileri kullanmaya başlamıştır.

 

Bazı çok görünümlü X-ray sistemleri, patlayıcıların otomatik olarak algılanmasını sağlar ve bu da güvenliğin önemli ölçüde iyileştirilmesine yol açar. Bununla birlikte, diğer yasaklı madde türlerinin tespiti için, havaalanları hala X-ray görüntülerini görsel olarak inceleyen insan operatörlere (havaalanı güvenlik denetleyicileri) güvenmektedir.

Tehdit nesnesi tespiti görevi bilgiye dayalı ve imaja dayalı faktörlere bağlıdır. Bilgi temelli faktörler, yolcu çantalarının X-ray görüntülerinde hangi öğelerin yasak olduğunu ve neye benzediklerini bilmek anlamına gelir.

 

 

Bazı nesneler, X-ray görüntülerinde gerçekte olduğundan daha farklı görünür, örneğin sıradan nesnelerden ayırt edilmesi zor olan bir şok cihazı (bkz. Şekil 1). Doğaçlama Patlayıcı Cihazlar (IED) gibi diğerleri, günlük yaşamda ve güvenlik kontrol noktasında nadiren görülür ve bu nedenle uygun eğitim olmadan tanınması zordur.

xray cihazı görsel analiz ve inceleme bagaj arama sistemleri

Ayrıca, El Yapımı Patlayıcılar (EYP) gibi, günlük yaşamda ve güvenlik kontrol noktasında nadiren görülür ve bu nedenle uygun eğitim olmadan tanınması zordur. Ayrıca görüntü tabanlı faktörler tehdit nesnesi tespitinde önemli bir rol oynamaktadır. Bunlar, bir kişinin görsel yeteneklerine, yani görüntü zorluğuyla nasıl başa çıktığına bağlanabilir.

Schwaninger (2003) üç görüntü temelli faktörü tanımlamıştır:

1. Döndürme

2. Üst Üste Binme

3. Çanta Geçirgenliği

xray cihazı silah görünümü ve bagaj takip

Şekil 2: Tehdit tespit performansına etki eden imaja dayalı faktörler:

(a) kolay ve zor dönme.

(b) düşük ve yüksek üst üste binme.

(c) düşük ve yüksek torba saydamlığı.

Nesne tanıma işleminin sıklıkla bir nesnenin dönüşünden kaynaklanan bakış açısının zorlu etkileri ile başaçıkması gerekmektedir., X-ray’in görüntü yorumlaması için bu zorlukları aşması esastır.

Genel olarak, yasak nesnelerin X-ray görüntülerinin, olağandışı bir pozisyonda gösterildiğinde ve ayırt ettirici özellikleri görünmediğinde tanınması oldukça zordur.

Görüntü zorluğuna etkide bulunan bir diğer önemli faktör, tehdit nesnesinin bir çantadaki diğer nesneler tarafından üst üste konmasıdır. Üst üste binme etkisi, şekil-zemin ayrımının bozulması anlamına gelir.

Örneğin; bıçak gibi bir tehdit nesnesi, yüksek yoğunluklu bir malzeme ile üst üste binerse, nesnenin karakteristik şeklini tanımak daha zor hale gelir. Ayrıca, bir torbanın geçirgenliği, torba içindeki nesnelerin sayısına ve tipine göre belirlenirse, tespit performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olur.

 

Son zamanlarda, görüntü-temelli faktörlerin dönme, üst üste binme ve torba geçirgenliği etkileri çoğaltılmış ve görüntü zorluğunu tahmin etmek için istatistiksel algoritmalar geliştirilmiştir.

Bilgiye dayalı ve imaja dayalı faktörlerle baş etmenin yanı sıra, izleyicinin bir tehdit nesnesini sınırlı bir sürede tespit etmesi gerekir. Güvenlik kontrol noktasındaki yoğun saatlerde, tarayıcıların yolcu çantalarının X-ray görüntülerini görsel olarak incelemek için sadece birkaç saniyesi vardır.

 

Algısal eğitimin, nesneleri karmaşık görsel sahnelerden bölümlere ayırma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır. Ayrıca, belirli bir X-ray tarama eğitiminin, X-ray görüntü yorumlama yetkinliğini arttırdığı ve reaksiyon sürelerini azalttığı kanıtlanmıştır. Böyle bir bilgisayar tabanlı nesne tanıma eğitim programı, temel olarak bilgi tabanlı faktörleri ve döndürülen nesnelerin algılanmasını olumlu yönde etkiler.

Eğitim sayesinde, havaalanı x-ray cihazı operatörleri hangi nesnelerin yasak olduğunu ve X-ray görüntülerinde nasıl göründüklerini öğrenir.  s922 tipi X-ray cihazı  operatörleri ayrıca, görsel bellekteki nesnelerin farklı ve çoğu zaman yabancı olan görünümlerini de saklar.

 

 

Görüntüye dayalı faktörlerin etkileri de son teknolojik gelişmelerle azaltılabilir. Çoklu görüntülü X-ray sistemleri, birkaç X-ray ışını nedeniyle farklı bakış açılarından alınan bir nesnenin iki veya daha fazla görüntüsünü üretir. Havaalanı güvenlik taramasında bu, bir yolcu çantasının iyi durumda olup olmadığına henüz bakılmaksızın x-ray cihazının, operatöre karar vermesinde yardımcı olarak, aynı bagajın birden fazla görüntüsünü sunabileceği anlamına gelir.

 

Bu sayede; standart olmayan bir şekilde döndürülen veya çantadaki diğer nesnelerle üst üste gelen tehdit nesneleri, bir saniye gibi durumlarda daha kolay tanınabilir. Görsel arama, birden fazla resim için, tek bir resimden daha fazla zamana alacağını varsayarsak; reaksiyon süreleri, çoklu görüntü için, tek görüntülü X-ray sistemlerine göre daha uzundur.

Inovatif ZKSoftware Parmak İzi Algılama İşlevi

Güvenlik görevlileri tarafından yönetilen x ray cihazı erişimini kısıtlamak, şifre unutma durumlarını ve kötü senaryoların önüne geçebilmek adına parmak izi doğrulamayı sisteme bağladık. Güçlü, akıcı, canlı ve 1 saniye altında parmak izi doğrulama işlem kapasitesiyle güvenlik personeliniz x ray cihazlarına müdahale ederken vakit kaybetmez. 

Canlı-Takip Özelliği Şüpheli Kişileri Kayıt Altına Alır

Video-takip sistemi dahil edilen x ray bagaj arama cihazlarımıza, güvenlik kontrolünü yapan kişiler tarafından her olayın kayıt edilmesi sağlanır. Otomatik kayıt seçenekleri ile görüntüyü x-ray içinde bulunan veri depolama HDD ünitesine aktarır. Talep edildiği zaman tekrar görüntüyü incelemek ve yetkili birimlere göndermek için yüksek kapasite depolama ve çalıştırma teknolojisi kullanılır.

cctv kamera sistemleri zksoftware
x-ray bagaj kontrol cihazı radyasyon riski taşımaz

Radyasyon Önleme Sistemi

ZKX serisi ZKSoftware X-ray kontrol cihazları, sizlere üst düzey penetrasyon gücü ile inceleme sunarken aynı zamanda Çift katlı kurşun perde kalkanıyla tüneldeki radyasyon sızıntısını önler.

BİLGİSAYAR TABANLI EĞİTİM XRAY  CİHAZLARI GÖRÜNTÜ YORUMLANMASINDA VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR 

Yolcu çantalarının X-Ray taraması yapılması, havaalanı güvenliğinin temel bir bileşenidir. Son yıllarda teknolojiye güvenlik noktasında büyük yatırımlar yapıldı. Ancak bu yatırımların karşılığı yararlı bir biçimde alınacaksa ise bu sektörde çalışan personelin iyi eğitim almış ve seçilmiş olması gerekmektedir. Xray taramasını kritik derece iyi yapabilen cihazları kullanın.

Bilimsel çalışmalar, x-ışını görüntü yorumlamadaki insan performansının, bireysel yeteneklere ve iş ve eğitimindeki tecrübesiyle edinilen görsel bilgilere önemli derecede bağlı olduğunu göstermiştir.

 

 

Bu bölümünde, bilgisayar tabanlı eğitimin; silah, bıçak,

el yapımı patlayıcı cihazların (EYP’ler) ve diğer yasaklanmış eşyaların tespit edilmesinin arttırılmasındaki etkisi irdelenecektir.

Çalışmaya Avrupa havalimanlarında görev almış doksan yedi x-ray operatörü katılmıştır. Projenin başlangıcında, tüm x-ray operatörü X-ray Yetkinlik Değerlendirme Testine (X Işını YDT) sokuldu. Bunun üzerine yaklaşık 4 ay boyunca bilgisayar tabanlı eğitim (BTE) aldı.

Ardından, projenin ortasında ikinci kez X-Ray YDT’i gerçekleştirdiler. Yaklaşık 4 ay süren BTE eğitiminin sonunda X-ray YDT ile üçüncü defa test gerçekleştirildi. Amaç, her x-ray operatörünün haftada en az 20 dakikalık bir antrenman seansı yapmasıydı.

Tehdit kategorisine (silahlar, EYP’ler, bıçaklar ve diğer yasaklanmış eşyalar) bağlı olarak yapılan eğitim sonucunda tespit performansında önemli artışlar tespit edildi. En büyük eğitim etkileri EYP’ler için bulundu. Ek analizler, eğitimin yalnızca tespit performansının artmasına neden olmadığını gösterdi, ek olarak tepki sürelerinin de arttığı gözlemlendi.

Sonuç olarak XRay Cihazları Kullanımı

Bu sonuçlar, tekrarlayan X-ray YDT’sinin, havaalanı güvenlik tarama uzmanlarının x-ray görüntü yorumlamasında verimliliği artırmak için güçlü bir etken olduğu söylenebilir.

Artan terörist saldırı tehdidine cevap olarak, havaalanı güvenlik kontrol noktalarında yolcu bagajını incelemek için en yeni neslin x-ray tarama cihazlarına büyük yatırımlar yapıldı. Bununla birlikte, son karar her zaman bir insan operatörü tarafından yapılır (eleme). İnceleme süresinden birkaç saniye sonra yolcu bagajındaki tehlike nesnelerini tespit edebilmelidirler.

 

Görsel bellekte saklananlara benzemeyen nesnelerin şekillerinin tanınması zordur.Yolcu bagajının x-ray görüntülerinde yasaklanmış nesnelerin tespiti, bilgi temelli olduğu kadar görüntü temelli faktörlere de bağlıdır. Bir havaalanı güvenlik taramasının hangi nesnelerin yasak olduğunu ve x-ray görüntüsünde nasıl göründüklerini bilmesi gerekir. Bazı nesneler, x-ray görüntülerinde gerçekte olduğundan daha farklı görünür.

Sizde ZKSoftware Xray cihazları ürünlerini tercih edin

Bu nedenle, bilgisayar tabanlı eğitimin (BTE), EYP’leri tespit etmek için özel bir yüksek bir tespit performansı elde etmek ve sürdürülebilir olma ihtiyacı şaşırtıcı değildir.

Daha önce yapılan bir çalışmada tecrübesiz x-ray operatörlerinin, eğitimli x-ray operatörleri ile karşılaştırılması spnucunda, x-ray görüntülerinde yabancı nesne şekillerinin (örn. biber gazı spreyi, elektrik şoku cihazı vb.) tanıma oranın oldukça zayıf olduğunu ortaya koydu. Eğitimli x-ray operatörleri için ise çok daha yüksek bir tanıma performansı gösterdi. Bu karşılaştırma, BTE’nin, yolcu çantalarının x-ray görüntülerinde, EYP tespit edilme oranının artırmada çok etkili olabileceğini göstermiştir.

X-ray görüntülerinde bıçak tespiti için eğitimden sonra daha iyi bir performans orataya çıkmıştır.