Smart kart avantajları - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware
kartlı ve şifreli personel devam kontrol sistemi

Akıllı (Smart) Kart nedir?

Akıllı kart, smart, kredi kartı boyutlarında ve tasarımlarına sahip, içeriği tamamen farklı ve avantajları büyük olan kartlardır. Normal kredi kartları sadece basit plastikten oluşmaktadır. Fakat yeni nesil akıllı smart kartlar ise; entegre mikroişlemciye sahiptir. Bu mikroişlemci kartın diğer tarafında bulunan altın yüzeyin içinde kalır. Geleneksel manyetik çizgilere sahip kredi veya maaş kartlarının yerini alan smart card teknolojileri günümüzde yaygınlaştı.

Temassız kart okuyucu  prorft ürünümüz.

Smart temassız kartlar Avrupa’da daha yaygındır. Sağlık kuruluşları, bankalar, ve daha birçok yer bu akıllı kartların kullanımına izin vermektedir. Bütün Almanya vatandaşları smart kartları sağlık için kullanır. Dünya genelinde uzun süredir aktif olarak çekirdek yapıda kullanılmasına rağmen, smart kartlar Amerika’da yeni yaygınlaştı.

Manyetik çizgi teknolojisi Amerika’da geniş kullanım çapına sahiptir. Fakat, çizgi üzerinde veri kolaylıkla okunabilir, üstüne yazılabilir, silinebilir veya değiştirilebilir olduğundan güvenilir değil. Hassas bilgilerin içine kayıt edilmesi konusunda, daha güvenilir ve stabil sonuçlar elde etmek için manyetik kartların çizgili okutma sisteminden daha iyisine her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Tüketicileri koruma altına almak için tasarlanan smart kart teknolojisi, işletmelerin genelinde Amerika tarafından yapılan yatırımla bilgisayarlı doğrulama işlemlerinde entegre edilmiştir. Avrupa açısından bu durum yani böyle bir altyapı tam olarak gelişmemekle beraber, kartın içine bu akıllı teknolojiyi entegre ettiler.

Mikroişlemci gücü sayesinde smart kart akıllı kart güvenliği ile ön plana çıkıyor. Kart okuyucu, ana bilgisayar arasındaki iletişim ve aktarım hızı sayesinde mikroişlemciyle iletişim halinde kalması sağlanıyor.

Yine mikroişlemci kartın içindeki veriye erişimin sağlanmasına izin veriyor. Eğer yalnızca bilgisayar bütün içerideki veriye okuma-yazma yetkisine sahip olsaydı, eski tip disketlerden farkı kalmazdı. Random access memory (RAM) adını verdiğimiz bölüme okuma aynı zamanda yazma yetkisini kartın üzerinde mikroişlemci ile olan iletişim sonrasında yetki verilir.

Akıllı smart kartlar 8 kilobyte RAM kapasitesine sahiplerken 346 kilobyte değerinde ROM ve 256 kilobytes miktarında programlanabilir ROM gücüne sahiptir. Aynı zamanda bu kartlar ile 16-bit mikroişlemci çip performansına sahip oldukları bilinmektedir. Akıllı kartlar, seri port arayüzü kullanarak gücünü dış ortamdaki kart okuyuculardan alırlar. Çip enerjisi sınırlı işlemleri tamamlamak için mevcuttur ve kriptografi gibi detaylı komplike operasyonları tamamlarlar.

Genel smart kart uygulama alanları aşağıdaki gibidir:

 • Elektronik para çekme yerleri
 • Bilgisayar sistemleri güvenliği
 • Kredi kartları
 • Kablosuz iletişim platformları
 • Bankalar ve hastaneler
 • Uydu televizyon
 • Kamu alanlarında bulunan doğrulama yerleri
 • Uçuş kartları

Akıllı kartlar, smart kart okuyucu tarafında kullanılır ve kişisel bilgisayarlara bağlantıları sağlanarak kullanıcıyı doğrulayabilirler. Web tabanlı tarayıcılar da bu işlemi yapabilir SSL (Secure socket Layer) arayüzlerinde barındırdıkları güvenli iletişim platformlarıyla para transferlerini mümkün kılarlar.

Smart kartlar mobil telefonlarda ve ödeme noktalarında yaygın olarak kullanılır.

Akıllı kartlar nasıl çalışır?

Akıllı kartlar içinde bulunan çip teknolojisiyle, kart okuyucu ve diğer sistemler arasındaki veri transferini gerçekleştiren seri arayüzle bilgiyi işleyebilen sistemlerdir. Akıllı kartlar dış ortamdaki üçüncü parti cihazlardan güç alarak, kart okuyucu gibi sistemlerle beraber çalışarak işlevini yerine getirir. Bu smart kartlar, fiziksel temas sağlayarak okuyucu tarafında işlevini yapabilirken aynı zamanda, kısa mesafeli kablosuz bağlantıyla RFID veya NFC platformlarında hizmet sürekliliğini devam ettirirler. Kart okuyucu veriyi smart kart arayüzüne işlerken, genellikle ödeme veya doğrulama yapmak amacıyla görevlerini sürdürürler.

personel takip sistemi ve devam kontrol zksoftware

Smart kart kullanımları

Smart kartlar genellikle hızlı, güvenilir, kişisel bilgilerin transferini yapmaları için tasarlanmışlardır. Bunlara örnek olarak; kredi kartları, maaş kartı, kurumsal veya devlet doğrulama kartları, yolculuk ödeme kartı, öğrenci kartı veya daha birçok alanda hizmet verebilen ürünlerdir. Akıllı kartlar aynı zamanda, elektronik pasaportlar ve vizelerin doğrulanmasında yer alırlar. Smart yani akıllı kart teknolojileri, şifre ile beraber kullanılabilir, örneğin ATM para çekme noktalarında şifreli girişle para çekme ve yatırma işlemine izin verirler. Kuruluşlar bu akıllı kartları güvenlik amacıyla, çoklu doğrulama noktalarında kullanmaya başladı ve merkezi kullanıcı girişi alanlarında daha sık rastlanmaktadır.

Smart kart türleri

Smart kartlar yapabildikleri işlevselliğe göre farklı kategorilere ayrılır ve kartın yazma gücüne göre değişkenlik gösterebilir. Bu özellikler ise genellikle çip içerisindeki kapasiteye bağlılık gösterir. Farklı akıllı kart türleri aşağıda listelenmiştir;

 • Temaslı akıllı kartlar : genel olarak en çok kullanılan kart smart card türüdür. Bu temaslı akıllı kartlar, küçük kart okuyucu modüle bağlanma yoluyla, direkt olarak üzerindeki temas plakasının iletişimine izin verir. Kartın üzerinde temas noktalarına komutlar, kart durumları, veri akışı gibi işlevsel bilgilerin aktarımı sağlanır.
 • Temassız akıllı kartlar : Kart okuyucuya kısa mesafede okutma yaparak işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Direkt temas etmeye gerek kalmadan, kartın işlevini yerine getirmesi gözlemlenir. Temassız kartların okumasını yapan bu kart okuyucuların içinde anten ve radyo frekans iletişimini sağlayan temassız bağlantı modülleri vardır. Temassız akıllı smart kart işlevini kart okuyucunun yanına yaklaştırıldığında gerçekleştirir.
 • Çoklu-arayüz kartları : Hem temassız hemde temaslı işlem yapabilme gücüne sahiptir. Bu tür sistemler akıllı kartın üzerindeki çip erişimine güvenli geçiş imkanı tanıyan temaslı veya temassız sistemler bütünüdür.
 • Hafızalı akıllı kartlar : Hafıza çiplerine sahip olan bu kartlar bilgiyi kayıt ederken, okuma ve yazma üzerine yoğunlaştıkları gibi, çip üzerinde akıll kart verileri üstüne yazılabilir veya modifiye edilebilir yani değiştirilmeye açıktır. Fakat kartın üzerindeki veri programlanma yapılamaz türde olmakla beraber yani işlenemez veya programsal olarak düzenlenemez yapıdadır. Akıllı hafızalı kartlar yalnızca okuma özelliğine sahip olabildikleri gibi, şifre ve PIN ile yapılan doğrulama türlerini hafızalarına kayıt edebilirler. Hafızalı akıllı kartlar, tasarım itibariyle şarj edilebilir, atılabilir durumda ayarlanmaya mümkündür. Böylelikle kartın içindeki veriyi sınırlı süreyle taşımak mümkün olurken, güncellenme veya yeni kart çıkarıldığında eski kartın devre dışı kalması kolaydır.

 

gelişmiş özellikler ve zksoftware turnikeleri
 • Hibrit akıllı kartlar : Birden fazla akıllı kart teknolojisini barındırırlar. Buna örnek vermek gerekirse, hibrit akıllı kart ürünleri proximity temassız bağlantıyı yerine getirebilir, entegre çip gücü sayesinde RFID veya temaslı kart okuyucularıyla beraber çalışırlar. İki farklı çip entegrasyon kolaylığı başarısı ile, farklı uygulama alanlarına ev sahipliği yaparlar. Tekli akıllı kart ürünleri, proximity modülü devreye girdiğinde kısıtlı alanlara fiziksel erişimin kapısı açabilir veya temaslı modül ile kullanıcı kimlik girişine izin verebilir. Bu türler uygulama alanına göre değişkenlik gösterebilir.
 • Mikroişlemci akıllı smart kart: Mikroişlemci avantajı sayesinde, çip içine gömülü hafıza blokları mevcuttur. Mikroişlemci kartları, verinin sadece belirli bölümlerine sahip olabilirken, aynı zamanda bu verilerin işleyiş biçimlerini de değiştirirler. Her dosyanın farklı işlevini yürütebilir, bu verilerin farklı türlerde işlenmesine izin verirler. Hafızayla beraber entegre kullanılan, veri akışları ile akıllı kartın kendine ait işletim sistemi bulunur. Bu kart türleri, birden fazla işlev için kullanıma açıkken, kart içindeki veriyi düzenleme, ekleme, değiştirme gibi gelişmiş işlevlere yoğunlaşırlar.

Proximity kart temassız cihazlar hakkında daha fazla bilgi.

Akıllı smart kartlar aynı zamanda uygulama alanlarına kategorilere ayrılırken, kredi kartı, maaş kartı, yetkilendirme, ödeme ve doğrulama gibi işlem bütünlüğüne sahiptir.

Bu sistemler hakkında daha fazla bilgi almak ve temassız kartlarımızı elde etmek için lütfen bizimle iletişime geçin!

Ticari sitemiz üzerinden proximity veya 13.56 Mhz temassız kartlarımızı satın alabilirsiniz.