Personel Yüz Tanıma Sistemi - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

Yüz Tanıma Sistemi

Yüz Tanıma Nedir?

Bütün biyometrik çözümler gibi, yüz tanıma teknolojileri doğrulama yapılacak noktanın veya yüzün kişiye özel karakteristik özelliklerini eşleştirme yaparak geçiş izni veya yetkilendirme yöntemiyle onaylar.
Genellikle işlem dijital entegre kamera yardımıyla, yüz tanıma yazılımı tarafından görselleri yüzler ile eşleştirir, özelliklerini sıralandırır, veritabanında depolanmış şablonlarla karşılaştırır.

Potansiyel olarak gelişen teknolojik yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. Bu teknolojik devrimlerin yanında yüz algılamasını sağlayan biyometrik teknoloji ise tamamen akıcı ve taşınabilir böylelikle geniş kapsamlı kullanım alanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Personel yüz tanıma sistemlerini nereden bulabilirim?

Biyometrik yüz tanıma sistemleri potansiyel anlamda modern kameraların olduğu her alana entegre edilebilir. CCTV kamera kayıtlarını incelemek için Emniyet birimleri Dünya genelinde biyometrik yazılımlara yer vermektedir. Akabinde, POI dediğimiz yani şüpheli şahısların tespiti yapılırken de biyometrik yazılımlar doğru tanımlama sağlarlar.
Sınır kontrol bölgelerinde uygulamaya alınan biyometrik yüz algılama teknolojileri, seyahat eden kişilerin yüz kayıtlarını ve tanımlamasını yapabilir. Tüketici seviyesi uygulamalara da ev sahipliği yapan biyometrik teknoloji kategorisel anlamda geniş kapsamlı çalışma prensibini barındırır.

Yazılım tarafında yapılan geliştirmeler neticesinde, akıllı telefonların kullandığı selfi-tabanlı doğrulama güvenlik ve gelişim bakımından uzun yollar kat etti.
Banka uygulamaları, ödeme uygulamaları (Master Card Video Selfi Sistemi) ve basit mantıkla yürüyen geçiş kontrol entegrasyonları. Sayılan yöntemlerin hepsi ön kamerası olan akıllı telefonlarla kullanıma açık.

Görmüş olduğumuz yeniliklere ek olarak dijital dünya yüz tanıma ve biyometrik değişimleri bünyelerine kattığı izlenmekte. Facebook, ShutterStock ve diğer sosyal platformlar hedefleri arasında geniş çaplı görsel veriyi kullanıcıların fotoğraflarını yakalayarak başarmayı planlıyor.

Yüz tanıma sistemleri nasıl fark yaratıyor?Yüz tanıma sadece doğrulama dan ibaret değil. Aynı anda yaptığı işlevsellik özelliklere göz attığımızda topluluk tarafından aldığı verileri demografik kalabalığa ait bilgileri veritabanlarında tutabiliyor. Yüz tanıma sistemi teknolojisi pazar payını son zamanlarda oldukça yüksek tutabilecek yenilikleri de getirdi.

Senaryolara örnek verecek olursak, Japonya ve diğer teknolojiye önem veren ülkelerde ATM sistemlerinde yüz tanıma teknolojisi ve biyometrik güvenlik önlemleri devreye alındı.
Son zamanların olmazsa olmaz teknolojisi yüz algılama, personel takip yapmanızı sağlıyor. Çeşitli alanlarda kullanıma açılan yüz tanıma cihazları PDKS pazarında ise en çok temizliğe önem verilen ve temassız kullanım talep edilen noktalarda devreye giriyor. Catering firmaları, Hastaneler bunlara örnek verilebilir.
Temassız biyometrik çözümlerin entegrasyonu kolay ve tüketici bakımından odak noktası olabilecek nitelikte taşıdığından, yüz tanıma teknolojilerini benimseyen sektörlerin ve kullanıcıların ne kadar etkili cihazlar olduklarını anlamasına sebep oldu. Yüz tanıma sistemlerine gelişmiş etkiyi katabilecek yenilikler gün geçtikçe hız kazanıyor.