Personel Takip ve PDKS Nedir? - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

Personel takip ve pdks nedir?

Bu yazımızda personel takip ve pdks nedir sorusunun cevaplarını birlikte inceleyelim.

Biyometrik parmak izi, yüz tanıma sistemleri, rfid cihazları  personellerin hangi saatlerde nerelerde olduklarını aynı zamanda takibini kolaylaştıran çözümlerden oluşur.

pdks ve personel devam takip nedir?

ZKFlex, ZKSoftware yazılım geliştirme ekibi tarafından üretilen son zamanların en üst teknolojik elementlerini içinde barındıran maaş hesaplama ve personel giriş-çıkış takip yazılımıdır.

En temel halini açıklamak gerekirse, personel takip işlevi gereği personelin, öğrencinin, çalışanların ve ziyaretçilerin giriş-çıkış bilgilerini yazarak kayıt altında tutmasıdır. Bu işlevin bir üst seviyesi ise, kart okutma veya excel dokümanlarına girilen dijital veriler örnek olarak gösterilebilir. Fakat bütün yukarıda adı geçen sistemlerin büyük bir açığı var: söylediğiniz kişinin siz olduğunuzu kanıtlayamaz. Örneğin; çalışma alanında veya işyerinde sizin yerinize kart okutabilen ve giriş yapan kişinin olduğunu düşünün “arkadaş okutması” olarak adlandılır. Bu olay, iş verenin zamanından çalabilir ve çalışma süresini sistemde yanlış göstermesine neden olabilir.

Üst düzey personel devam takip ve kontrol sistemlerinin entegrasyonu oldukça basit. IT uzmanlarımız ve yazılım destek takımımız gelişmiş yardım seçeneklerini kullanıyor.

*Yazılımlarımız hakkında fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Biyometrik Gelişmeler

Biyometrik dünyası, biyometrik parmak izi ve devam kontrol sistemleri ya da personel takip terminalleri sistemlerinde kesinlikle yukarıda paylaşılan örneklerin gerçekleşmesi mümkün değil. Sistemin kandırılmasına olanak vermeyen yapıya sahip olan biyometrik parmak izi veya yüz tanıma teknolojileri günümüzde kesin doğruluk sağlıyor.

Maaş Hesaplama ve Puantaj ile PDKS

Etkili puantaj hesabı yapmanız, giriş ve çıkış hareketlerini doğru biçimde kontrol etmeniz de oldukça basit. Böylelikle işveren kısmında parmak izi doğrulama cihazlarından geçiş yapacak kişiler veya yüz tanıma, avuç içi terminalleri gibi cihazların kullanımıyla takip edilen bir şirketin kar oranı oldukça yüksek olacaktır.
Çalışma prensibi gayet basit olan sistemin kısaca anlatmak gerekirse, personel sabah işe geldiğinde biyometrik parmak izi terminaline veya farklı bir biyometrik cihaza kendini tanıtarak girişini yapar. Mola saatlerinde ise tekrar tanıtarak mola hareketi tanımını gerçekleştirebilir. İş çıkış saatinde ise son kez cihazın yanına giderek gerekli okutma işlemini yaparak daha etkili ve takip edilebilir temiz hareket kayıtlarının oluşmasını sağlayabilir.

Sonuç olarak biyometrik teknolojilerin gelişimiyle gerçekleşen parmak izi ile personel takip, yüz okutma sistemiyle personel takip ve diğer biyometrik modların tamamen güçlü altyapılar üzerine kurulmasıyla iş verenin personele ait olan giriş çıkış verilerini sağlam biçimde kontrolü gerçekleştirilir.

Biyometrik personel takip ve devam kontrol sistemleri nereye kurulur?

Herhangi bir işletmeye kurulum yapılabilir. Kurulumun gerçekleşeceği işletmenin fiziksel personel gücüne ihtiyaç duyması yeterlidir. Kısacası personel çalıştırması gerektiren bütün iş yerleri buna dahil olabilir.

Sağlık ocakları, hastaneler, mağazalar, inşaatlar, devlet kurumları tamamen belli düzende çalışan veya vardiyalı sistemle çalışma yapan işletmelerin, kuruluşların rahatlıkla tercih edebileceği sistemlerdir.
Özellikle önem kazandığını düşündüğümüz ve son zamanlarda artış gösteren büyük projelerde birden fazla çalışma stiline sahip işletmeler ihtiyaç duyar.

Kurulan sistemler genellikle yüz tanıma, geçiş kontrol, parmak izi cihazlarıdır.  Maaş verme kısmında yaşanan hataların işçilere ve iş verene çıkabilecek sorunların engellenmesini sağlamak adına otomasyon sistemi kurulur.

Biyometrik personel takip sistemleri oluşturulan otomasyon sistemle yüksek seviye kar elde etmenizi ve harcamaların daha düşük seviyelere çekilmesine de olanak verir. Üst düzey doğrulama gücüne sahip cihazlar sayesinde kişinin kimliğini ve o kişinin geçiş yaptığını doğrulamak kolaylaştırılmıştır.
Okullar ve eğitim kurumları biyometrik personel takip, öğrenci takip gibi sistemlere önem veriyor.

Bu tarz üretilen çözümler sayesinde öğrencilerin güvenli biçimde giriş-çıkışları mümkün olmaktadır. Fiziksel anlamda biyometrik sistemlerin yüksek kapasite öğrenci akışını ve okul nüfusunu takip etmesini de sağlar.
Okul yönetimi tarafından zorunlu kılınan derslerin aksatılmamasını ve takibini yapabilmesi öğrenci takip sistemleriyle gerçekleştirilir.

PDKS yazılımına ait kurulum örneklerini ve aşamalarını inceleyebilirsiniz.