Veritabanı Yedekleme İşlemi (MYSQL) - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

ZKSoftware PDKS Yazılımı Veritabanı Yedekleme (MYSQL)

ZKSoftware PDKS yazılım hizmetinde, MYSQL veritabanı yedekleme işlemi ayrıntılı olarak bu rehberde anlatılmıştır. Adımları takip ederek yazılımınızı farklı bilgisayara taşıyabilirsiniz.


 

 

 

 

 

1. Görev Yöneticisi

Öncelikle, yazılımın veritabanını flash disk veya farklı lokasyon üzerine kopyalama işlemine başlamadan mutlaka Görev Yöneticisi açılarak mysql hizmetini sonlandırın.

Mysql veritabanı hizmetini sonlandırmak için klavyeniz üzerinden CTRL + ALT + DELETE tuşlarına basılı tutun ve Görev Yöneticisi seçimini yapın.
Alternatif yöntem olarak, görev çubuğuna sağ tıklayıp, Görev Yöneticisi açılır.


 

 

 

2. Mysql hizmetini sonlandırma

Görev yöneticisini açtığımızda hizmetler arasında mysqld-nt.exe servisi bulunarak sağ tıklayıp durdurmamız gerekiyor. Görevi sonlandır işleminin ardından veritabanı servisimiz devre dışı kalacaktır.  Son olarak mysqld-nt.exe servisine sağ tıklayın ve görevi sonlandır tıklayın.


 

 

 

 

 

3. Dosyaları yedekleme

Programın kurulu olduğu klasöre gidin “Varsayılan kurulum dizini C:\Program Files (x86)\ZKSoftware”  (kurulum lokasyonları değişikenlik gösterebilir)   mysql klasörünü kopyalayın. Tüm verilerimiz mysql klasörü içinde saklanmaktadır. Yazılımın içinde tanımlanan bütün bilgileri buradan yedeklemek mümkün.

Hareket verilerini yedeklemek için, programın kurulu olduğu klasöre gidin ve Yedekler klasörünü kopyalayın.
Yukarıdaki yedeklenen klasörleri taşımak istediğiniz bilgisayara kopyalayın. Ardından ZKSoftware PDKS yazılımı kurulumunu gerçekleştirin.


 

 

4. Veritabanı geri yükleme

MYSQL veritabanını yedekleme işlemini tamamladıktan sonra, aktarım yapılması istenilen bilgisayara ZKSoftware PDKS sürümü indirilir. Kurulumun ardından, MSQL hizmeti başlatılmış olacaktır. Doğal olarak tekrardan mysqld-nt hizmetini sonlandırmamız gerekiyor. Sonlandırma işlemleri için tekrardan 2.Adımda yaptığımız aşamaları uygulayın.


 

 

 

5. Dosyaları yükle

Taşıma yaptığımız bilgisayardan kopyaladığımız verileri programın kurulu olduğu klasöre yapıştırın. Kopyalama işlemi bitirildikten sonra, mysql hizmetini tekrar aktif etmemiz gerekiyor.


 

 

 

 

 

 

6. Veritabanı hizmetini tekrar başlatma

Veritabanı hizmetimiz olan mysql servisini tekrar başlatmak için programın kurulu olduğu dizine gidin. ZKSoftware PDKS klasörüne giriş yaptıktan sonra, mysql klasörünü açın ve ardından bin klasörüne erişin. Karşımıza çıkan klasörde, winmysqladmin.exe dosyasını yönetici olarak çalıştırın. Servisimiz tekrar aktif olacaktır.

 

*Not: Mysql hizmetini alternatif olarak Windows Hizmetler ekranından çalıştırabilirsiniz. Durdurulmuş MYSQL servisine sağ tıklayıp Başlat seçilerek servis kaldığı yerden devam eder.