ZKSoftware
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Kartlı Geçiş Sistemi Nedir ?

Kartlı geçiş sistemleri genel amaç olarak personel takibi , araç takibi (otopark) , yemekhane sistemleri ve geçiş yetkilendirmesi(access) yapmak için kullanılmaktadır . Verilen kartların kart okuyucu cihazlara okutulması ile kartlarla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz . Bilgileri ise aracı bir yazılım kullanarak raporlayabilirsiniz . Bu sistemler bir çok sektörde kullanılmaktadır.

Örnek Kartlı Geçiş Sistemi Kullanımı

 

Kartlı Geçiş Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Kartlı geçiş sisteminin kullanımı sektörel olarak farklılık gösterse de genel olarak tercih edilen alanlar şunlardır ;

  • Oteller
  • Okullar
  • Personel takibi yapan firmalar
  • Plazalar
  • Emniyet
  • Otoparklar

Özellikle personel sayısının fazla olduğu , fiziki olarak kontrol edilmenin zor olduğu bölgelerde kullanımı yüksektir.

Kartlı Geçiş Sistemlerinin Faydaları Nelerdir ?

Kartlı geçiş sistemlerinin faydalarından en önemlisi iş yükünü azaltmasıdır . Çünkü puantajlar aylık yapılır ve personel sayısının fazla olduğu yerlerde bunu takip etmek büyük bir iş yüküdür . Kartlı geçiş sistemleri ile personellerinizin giriş-çıkış saatlerini saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz . Ama sadece giriş-çıkış bilgileri sizin tüm ihtiyacınızı karşılamayabilir . Çünkü kart okuyucu cihazlara ek olarak PDKS yazılımını da temin etmeniz gerekmektedir . Bu sayede puantaj , maaş hesabı gibi vakit harcadığınız işlemleri dakikalar içerisinde raporlayabilirsiniz .

Bir diğer önemli etkisi ise yetkilenmedir . Firmanızda bulunan personellerin her yere girebilmesi ya da yetkili kişilerin odasına izinsiz girişleri engelleyebilirsiniz . Kartlı geçiş sistemlerinin bu özelliği sayesinde firmanızın güvenliğini de sağlayabilirsiniz .

Kartlı Geçiş Sistemlerinin Dezavantajları Nelerdir ?

Tek dezavantajı taklit edilebilir olmasıdır . Peki taklit edilebilir derken neyi kastediyoruz ?

Kartlar kişilere sizin tarafınızdan teslim edilse de kişiler arasında el değiştirebilir . Bu yüzden de personeliniz farklı bir personelinizin kartı ile işe giriş sağlayabilir . Sonuç olarak size gelen veri farklı bir kişiye ait olsa da bunun farkına varamayabilirsiniz .

Dezavantajı ortadan kaldırabilmek için yüz tanıma ve parmak izi sistemleri ortaya çıkmıştır . Nasıl bir çözüm oluşturulduğuyla ilgili biyometrik güvenlik sistemleri makalemizi de inceleyebilirsiniz .

Kart Okutarak Geçiş Anı

Kartlı Geçiş Sistemini Firmama Nasıl Kurabilirim ?

Eğer ki bir personel takip sistemi kurmak istiyorsanız bunun için ihtiyaclarınız şunlardır ;

  1. Kart
  2. Kart Okuyucu Cihaz
  3. PDKS Yazılımı

İhtiyacınız olan üç maddeyi de temin ettikten sonra ilk yapmanız gereken kartlarınızı cihazlara tanıtmaktır . Kartları tanıttıktan sonra her personelinize 1 kart olucak şekilde dağıtmalısınız . Cihazınız ile yazılım arasındaki haberleşmeyi internet üzerinden sağlamanız gerekmektedir .Bu konuyla ilgili yazılım destek ekibimizle görüşerek yardım talep edebilirsiniz . Bu işlemler bitirdikten sonra sisteminiz kullanıma hazır . Unutmayın ki en önemlisi personellerinizin geçişlerini kart okutarak yapmasıdır .

ZKSoftware olarak firmanızın güvenliği ve personel takip raporlarınızı oluşturmakta sizlere yardımcı olmaktan gurur duyarız .