İris Tanıma Sistemleri nedir? - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

İris Tanıma Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

zksoftware iris tanıma sistemleri

Biometrik iris tanıma sistemleri çalışma prensibi olarak teknolojik yenilikleri yakından takip edenlerin tanıdığı ve yaygın olarak kullandığına inanıyoruz. Dünya genelinde bir çok ATM tarafından entegre edilen maaş kartları ve kredi kartları kapsamında bu işlemlere izin veren bankacılık firmalarına ev sahipliği yapıyor.

Biometrik iris tanıma sistemleri nasıl çalışır? Bu yazımızda iris tanıma hakkında detaylı bilgiyi sizinle paylaşacağım. Avantajlarından, hangi alanlarda kullanıldığından ve performansından bahsetmek istiyorum.

Yüz tanıma sistemleri terminallerimizi inceleyin. Cihazlarımız hakkında bilgi sahibi olun.

Biyometrik iris tanıma sistemleri nedir?

Biometrik iris tanıma sistemi doğrulama, algılama birimleri tekniklerinin bir kısmını kullanarak yüksek çözünürlüklü, parazit veya görüntü kalitesinde düşme olmadan insan gözünün doğrulamasını alır. Böylelikle ATM makinesi veya entegre edilen sistemin aktif olarak kullanılmasına izin verirken, turnikeli geçiş ünitelerine, kapılara ve yüksek korunaklı alanlara erişimin sadece iris tanıması yapılan kişilerce tamamlanmasını sağlar.

İnsan vücudunda dayanıklı olarak hasar görmeden uzun yıllar boyunca tutulan iris organı güvenli geçiş kontrole izin verir. Biometrik iris teknolojileri kapsamında sistemlerin çalışmasına ve ilerlemesine izin veren kimlik doğrulama yöntemi olma görevini başarıyla tamamlar.

Oldukça düşük hata yapma oranına sahip olan iris doğrulama sistemleri kişinin kimliğini tanımlama ve geçiş kontrol özelliklerinde önemli role sahiptir. Doğrulamayı sorunsuz biçimde gerçekleştirin.

Genel Açıklama : İris tanıma sistemleri teknolojileri

İris tanıma sistemi yüksek teknoloji göz görüntülerini kişinin gözünü tarayıp algılar ve bu veriler doğrultusunda cihazın eşleştirme yaparak biyometrik veritabandaki bilgilerle karşılaştırmasını sağlar. Bu sayede karşılaştırılması yapılan kişinin eğer sistem üzerinde tanımlanması varsa, sistemin kullanımı aktif hale gelir. Kullanıcılar talep ettikleri görevleri yerine getirebilir veya kapılardan geçiş yapabilir ya da hızlı geçiş turnikelerini kullanabilir.

İris tanımlama algoritmaları ilk olarak görsel yakalama ve eşleştirme protokolüyle hayata geçirildi. Bir çok iris doğrulama sistemi entegre olarak kendi dahilinde 750 nm dalga uzunluğunda ışık yansıma ve kornea tarafından gelen görselin aktarımı gibi ayrıştırıcı iris yapısını yakalayan özellikleri barındırır.

Fakat bu görseller doğrulama aşamasında tanımlanırken baya zorluklarla karşılaşır. Bugünlerde görsel dalga uzunluğu açısından görüntü kızılötesi (infrared) açılarla yakalanması yerine tercih edildiğinden daha kolaydır.

zksoftware turnike geçiş sistemleri gelişim katsın

İris doğrulama işlemi üç farklı adımdan oluşur.

 • Görsel yakalama
 • İrisi tespit etme ve görüntü optimizasyonu
 • Biyometrik şablonların oluşturulması, depolanması ve eşleştirilme bütünlüğünün sağlanması işlemleri

Görsel yakalama

İlk adım olarak adlandırabileceğimiz iris tanıma aşamasında sistemin çalışma prensibini oluşturmasına yarayan işlev sayesinde, kişinin kimliğinin doğrulaması yapılır. Bu sayede kişi tarafından doğrulanan iris göz bilgisi, elle veya otomatik olarak iris açısının doğru yakalandığı test edilir ve görseli kristal netliğinde eşleştirmeye başlar.

Üst düzey PDKS isteklerinizi yerine getiren yazılımlarımızı inceleyin.

PDKS yazılımlarımızı ve daha fazlasını şimdi satın alın.

yüz tanıma teknolojisi hakkında sizi arayalım

İris tespit yapılması ve görüntü optimizasyonu

Bu aşamada, iris doğrulama sistemi çeşitli self-testleri gerçekleştirir ve görüntü kalitesini başarılı biçimde oluşturmak için sistem optimizasyonunu çalıştırır. İris sınırlarını, ölçülerini doğrular ve gözün merkez noktasını takip eden halkaların eşleştirmek için alır. Son olarak iris görselini incelemek adına, özellik alma ve algılamayı gerçekleştirmeyi sağlarken analiz eder.

Özelliğin eşleştirme için tanımlandığı bölgenin tanımlanması yapıldıktan sonra, iris bölgesinde bulunan gölge efektleri kaldırılır, göz kapakları tarafından korunan bölge ve yansıma yapan alanlar aradan çıkarılır. Görüntü daha temiz hale gelir ve sistem tarafından doğrulanma olanağına sahip olur. Bu optimize edilmiş bölgenin başlıca görevi, normal dikdörtgen biçimde doğru ve eşit ölçülerde “kıyaslanabilir” iris taramasına müsait olduğu saptanır.

Unutmamak gerekir ki, depolanmış iris görselinin optimizasyonu sağlanmış iris görseliyle kıyaslanması mümkün değildir. Biyometrik veritabanında tutulan iris görseli biyometrik şablon olarak saklandığı için daha kısıtlı ve şifreli versiyonları barındırdığı bilinir. Böylelikle, iris görselinin şablonlar doğrultusunda kayıt edildiği ve görselin optimizasyonu üst düzeyde yapıldığını söylemek mümkün.

Biometrik şablon depolama ve eşleştirme aşaması

Kodlaması, şifrelenme işlemleri tamamlanmış iris özelliklerinin veya biometrik şablonların kişinin giriş yapacağı sırada veya sistemi kullanacağı aşamada depolanarak aktifleştirilmesi sağlanır. Biometrik şablon genel işleyiş itibariyle taranmış görselin veritabanında bulunan şablonlar doğrultusunda test edilip doğrulanmasına olanak verir. Bu işlem sonrasında kullanıcı yetkilendirilmiş kapılardan geçiş yapabilir veya iris tanıma cihazı tarafından doğrulanmayı gerçekleştirir.

İris tanıma sistemleri kullanım alanları

 • Toplu taşıma merkezleri
 • Tren istasyonları
 • Havaalanları
 • Yolcuların geçiş yapmasına ve doğrulanmasına izin veren sistem merkezleri
 • Hızlı tren lokasyonları
 • Halk güvenliği
 • Hapishaneler
 • Mahkumların doğrulanmasında
 • ATM
 • Para çekme cihazlarında kullanıcıların hızlıca para çekmesine izin veren sistemlerin kurulmasında
 • Restoranlar
 • Yemekhanelerde veya elit lokantalarda kullanılır
 • Bankaların ATM yerlerinde
 • Turizm ve otelcilik alanlarında iris tanıma
 • PDKS sistemleri
premium kalite iris tanıma sistemleri ve zksosftware

Sonuç

İris tanıma teknolojisi dayanıklı, kalitteli, kayıt edilebilir ve güvenilir biyometrik sistem kategorisinde incelenir. İdeal biyometrik doğrulama yöntemlerinin başında gelebilecek kapasitelere sahiptir. Depolanmış biyometrik şablon kişinin hayatı boyunca kullanılabilir ve değişmediği için uzun süre avantaj sağlar. Biyometrik iris tanımlama ve doğrualama sistemleri oldukça kullanıma sahip olmalarıyla bilinir. Güvenli, sorunsuz ortamların mimarisinde büyük rol oynayan bu cihazlar rahatlıkla her işletmeye entegre edilir ve aktifleştirilir. Yüksek değere sahip lokasyonların korunmasında, erişimin kısıtlanmasına ve access geçiş kontrol gibi kritik yapıların denetimli olarak erişilmesini sağlar. Kuruluşlar ve kamu alanları bu sistemleri yaygın olarak kendi bünyelerinde kullanmaktadır.

Sizi arayalım

İris tanıma, yüz tanıma sistemi, parmak izi okuyucu, avuç içi algılama ve PDKS sistemleri ile çözüm ortağınız olalım.
İletişim bilgilerinizi bırakın sizi Mesai saatlerimiz kapsamında arayalım.