Google Partner Firması Alphabet En Zengin - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware
google partner firması alphabet en zengin

Google’ın partner firması olan Alphabet, Apple firması geçerek en zengin firma ünvanını aldı

117 Milyar dolar nakit akışı

Google partner firması olan Alphabet, Apple’ı geçerek en fazla nakit paraya sahi olan dünyanın en zengin firması ünvanını kazandı. Financial Times raporlarına göre bu yılın ikinci çeyreğinde, Alphabet firması 117 milyar dolar paraya sahip oldukları öğrenilen Apple tarafında 102 milyar dolarlık paraya göre ciddi rakamlara ulaşmışlar.

ZKSoftware blog sayfasını inceleyin.

Google partner reklam ajansı firmajans websitesini ziyaret edin.

Para’nın kralı ünvanıyla en zengin firma olan Alphabet, bu kadar miktarda parayı avantaja çevirdiği görülüyor. Kutlama yapan firmanın gelir oranlarının en zengin firma olma ünvanıyla birleştiğinde ciddi rakamları elde etmesi mümkün. Google partner firması Alphabet son zamanlarda kurmuş olduğu zincir şirket platformlarıyla her türlü işlemi yapabilecek kapasitede. Ortaklar tarafında ise bu zenginlik ciddi baskılara sebep olabilir, hisse sahibi partner firmaların daha fazla para harcamasını istemesi gibi. Google’ın şuanda sektörü domine etmesi demek diğer firmalarında çalışmalarını artırması gerektiği anlamına gelir. Avrupa tarafından açılan davalarda Google ve Alphabet partner firması 8.2 milyar Euro değerinde suçlamalarla karşılaştı. Tekelciliğe karşı yapılan bu dava sonucunda ciddi miktarlarda Amerika hukuk firmaları tarafından da aynı suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Apple tarafında, para akışını düşürmek için liderlik kısmında değişime gitti ve bu durumdan kurtuldu gibi görünüyor. Baktığımız zaman tabi Microsoft en çok değere sahip olan firma ünvanını hala elinde tutuyor. ‘2017 yılından bu yana iPhone üreticileri 163 milyar dolarlık artıştan ziyade 61 milyar dolara düşüş gerçekleştirdi. Amerika vergi reformunu baz alarak ilerleme kaydeden Apple firması yatırımcılara ödeme yapmaya başladı. Aynı zamanda, Alphabet tarafındaki para akışı ise 20 milyar dolar civarında artış gösterdi bu esnada. Ofislere, veri merkezlerine (data center) tarafında yapılan yatırıma rağmen bu kazancı elde etmeleri gerçekten gözler önünde bulundurulması gereken bir konu.

Microsoft hala Google Partner firmasından daha değerli

Parayı bir kenara bırakalım, en değerli firma ünvanı Alphabet firması için biraz uzak gibi duruyor. Apple firması ilk olarak pazar payını artırarak geçen sene Ağustos ayında bu ünvanı kazanmıştı ve bütün herkesi etkilemişti. Fakat geçen seneden bu yana değişime uğrayan pazar ortamı Apple için de zor oldu. Apple firması bu zamanlarda ise, hem Amazon hemde Microsoft tarafından yenilgiye uğradı. Bunun sebebini yaptıkları araştırmalarda söyleyen finans firmaları şuna bağlıyor; 1 trilyon dolar değerinde sınıra ulaşması açısından nitelendirdi.

Microsoft tarafında en değerli olma avantajları

  • Microsoft yazılımları hala en çok satılan ürünler arasında
  • Dijital tarafta destek açısından zorluk yaşanmaması
  • Güçlü ve aktarılabilir hem mobil hem masaüstü uygulamaların olması
  • Microsoft, Mixer canlı yayın gerçek zamanlı izleme platformunu çalıştırması
  • Microsoft Online Office yerine Office olarak değişim yapması
  • Herkesin ulaşabileceği uygun fiyatlı veya ücretsiz hizmetlerin erişime açması

Amazon firması son zamanlarda ciddi rakamlarla hem canlı yayın platformu olan Twitch.tv kısmını genişletti hemde amazon e-ticaret sitesindeki hizmetleri daha artırarak güvenilir hale getirdi.

Apple firmasının bu kadar paraya sahip olması ve aynı anda borçta olmasının sebebi ise partner firmalarına ödeme yapmak için borç para almış olması başlıca nedenleri arasında. Para rezervlerinin deniz aşırı ülkelerde tutulması, Amerika tarafında bu tarz yaptırımlara göre ciddi politikaların izlenmesi ve vergi ödeme konusunda farklı yönetmelikler uygulaması. Yine de baktığımız zaman Apple gibi devasa firmaların borç ödeyecek olması o kadar da kötü değil en nihayetinde dünyanın en güçlü firmaları arasında.

Microsoft firmasının en değerli firma olmasının sebebi yıllardır süren teknoloji güç liderliği olabilir.

Haberin kaynağı / Source : https://www.theverge.com/2019/8/1/20749831/alphabet-google-apple-cash-reserves-richest-company