Google Haritalar bildirimleri nasıl devre dışı bırakılır? - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

Varsayılan ayarlarda 54 farklı bildirim etkin durumdadır

Google haritalar (maps) uygulaması bildirim konusunda baya gelişmiş özelliklere sahip ve varsayılan ayarların aktif edilmesiyle 40 ila 54 arası bildirim açık durumda gelmektedir. Listeye bakıldığı zaman, belli başlı kritik bildirimlerin olduğu bunlara örnek, iş için yola çıktığımda otobüs saatlerimi öğrenmesi gibi. Bunun dışındaki birçok bildirimin gereksiz ve rahatsız edici olduğu bildirim ekranımı sürekli kapladığı gerçeğiyle yüzleşiyorum.

Hangi android telefonu kullanırsanız kullanın, google haritalar bildirimlerini devre dışı bırakma seçeneğini teker teker yapmanıza izin veriyor. Android Pie 9, üstü işletim sistemlerinde ise bu durum farklı, daha hızlı ve kolay yöntemi mevcut. Gelin isterseniz bu yöntemleri beraber inceleyelim.

Başlamadan önce, belirtmem gerekiyor ki, bazı telefonlarda bu menülerin yerleri farklılık gösterebiliyor.

google haritalar

Google haritalar kurulu android telefonlarda işlem sırası

  • Haritaları açın, sol üst tarafta bulunan menü tuşuna basın
  • Aşağı doğru kaydırın, “ayarlar” menüsüne tıklayın
  • Ayarlara girdikten sonra, “bildirimler” seçeneğine tıklayın
  • Bu alanda size özel bildirim kategorilerini görebilirsiniz. Her birini açın ve ihtiyacınız olmayanı devre dışı bırakın.

Android Pie 9 ve üstü telefonlarda

  • Google haritalar uygulama ikonuna uzun süre basılı tutun. Ardından (i) bilgi butonuna tıklayın. Bu sizi otomatik olarak “uygulama bilgisi” sayfasına yönlendirir
  • “Bildirimler” seçeneğine dokunun
  • Bu alanda, farklı kategorilere ayrılmış bildirim seçeneklerini görmeniz mümkün, istediğiniz kategoriye gidin ve komple kategori bazında devre dışı bırakma işlemini gerçekleştirin. Aynı zamanda her kategorinin içinde bireysel bildirim devre dışı bırakma özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Google maps (haritalar) işlevsel ve avantajlı bir uygulama

Google haritalar, her akıllı telefonda bulunması gereken en iyi uygulamalar arasından bir tanesi. Iphone veya Android fark etmeksizin kullanılabilen işlevsel uygulama bütünü. Google haritalar ilk hayata geçtiğinde sadece web tabanlı ve web üzerinde kullanılabilen bir yazılımdı. Google haritalar şuanda bile güncellemeleri web arayüzünde almakta aynı zamanda yeni özellikleri eklemektedir. Nihayetinde, yeni bir yerlere gitmek istediğinizde, gezmeyi amaçladığınız ve yeni yerler keşfetmek için genellikle bilgisayardan araştırmamızı sürdürüyoruz.

Google son zamanlarda yaptığı güncellemelerle Google Haritalar web versiyonu için geliştirmeler tasarladı. Muhtemelen hepimizin gözünden kaçan, genellikle akıllı telefonlarda olabileceğini düşündüğümüz bir özelliği tanıttı.

Google maps web versiyonu şimdi bize bildirim gönderebilir ve ne zaman bulunduğumuz alandan ayrılmamız gerektiğini söyleyebilir. Böylelikle, varmak istediğimiz yere zamanında ulaşmamız daha kolay. Eğer size tanıdık geldiyse, bu özellik hali hazırda akıllı telefonlarda bulunuyor.

Google Haritalar, bildirimleri açma işlemini Ocak ayında gerçekleştirdi fakat, bu bildirimler yalnızca yerel işletmelerin desteğiyle geliştirildi.

Yeni bir özellik olarak eklenen “Ayrılma zamanı” veya time to leave olarak bilinen işlev ile bildirimler daha fazla etkileşim almaya başladı. Bu bildirimi aktif etmek için mutlaka yapmanız gereken menülerde bulunan bildirimlere girmeniz gerekli. Google maps, yeni bildirim eklendiğinde böylelikle size haber verebilir ve değişimlerden haberdar olmanızı sağlayabilir.

Unutmamak gerekir ki, bütün bu iyi özelliklere sahip olabilmek için mutlaka Google maps ekranına giriş yapmamız gerekiyor. Google mevcut konumumuzu bilmeli ve planlarımız için gereken bildirimleri buna göre ayarlıyor. Son olarak bildirimlerde mutlaka açmamız gereken diğer özellikse, “Google konum bilgisi” işlevi olmalıdır. Zaten bu özelliği genel olarak bütün Google maps kullanıcıları açık bırakıyor.

Üst düzey özelliklerin bulunduğu, hayatı kolaylaştıran, gitmemiz gereken yerleri gösteren ve daha detaylı olarak işimize yarayan işlevsel özellikleri geliştiren Google ile günlük işlerimiz daha basit ilerliyor.

Firmamızın yerini google haritalarda görmeniz mümkün.

Haberin Kaynağı : https://www.theverge.com/2019/6/26/18760024/google-maps-notifications-android-turn-off-how-to