ZKGuard Devriye Tur Kontrol Sistemi Başlangıç Rehberi (2020) - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

ZKGuard Devriye Tur Kontrol Sistemi Başlangıç Rehberi

ZKGuard bekçi tur devriye kontrol sistemine hoş geldiniz!

Başlangıç rehberimizde programın ilk ayarlarının nasıl yapılacağını inceleyebilir ve bekçi planınızı kısa sürede oluşturursunuz. ZKSoftware Devriye tur kontrol sistemi yazılımını ilk kurulumdan itibaren bütün gerekli adımları takip ederek devreye alırsınız. Bekçilerinizi takip etmeye başlarsınız.

1. Devriye tur kontrol sistemi giriş ekranı

ZKGuard programına giriş yapmadan önce karşımıza çıkan ekranda  ilk giriş seçenekleri bulunmaktadır. Kullanıcı adı olarak varsayılan : Supervisor seçilir,
şifre: 999 olarak belirlenmiştir. Bu bilgileri girdikten sonra, yazılımın arayüzüne erişebiliriz. Varsayılan şifreyi gerekli alana doldurun ve ardından giriş tuşuna tıklayın.

 

2. Okuyucu kayıt işlemi

Devriye tur kontrol sistemini kullanabilmemiz için öncelikle, Devriye tur bekçi kontrol cihazımızı sisteme tanıtmamız gerekiyor. Okuyucu kaydet seçeneğine tıklayıp, elimizdeki bekçi tur cihazını USB yardımıyla bilgisayarımıza bağlayalım. Bilgisayara usb ile tanıtma işleminin başlaması için okuyucu kaydet ekranını açın ve cihazın yazılım ile senkronize olmasını bekleyin. Cihaz okuyucu kaydet ekranında gözükmediği durumlarda, USB kablosunu yerinden çıkarıp tekrar takmanız yeterli olacaktır.

USB bağlantısı yapılan cihazın programa kaydı otomatik olarak oluşturulur. Çıkış butonuna tıklayıp ekranı kapatabilirsiniz.

3. Bekçileri tanıtma

Cihazı sisteme tanıtma işlemi tamamlandıktan sonra, diğer alanlarımız aktif olacaktır. Plan kurulumu, kontrol noktası, bekçi,  gibi alanlara erişim sağlayabiliyoruz.  Bekçileri sisteme tanıtmak için öncelikle, elimizdeki mavi noktaların üzerine bekçi tur cihazını getirerek okutmamız gerekiyor.  Her okuma aşamasında cihaz titreşimli uyarı verir ve kaydın başarılı olduğunu belirtir.

Bekçi anahtarlıkları cihaza kayıt edildikten sonra, USB bağlantısını cihaz ile kurmanız gerekiyor. Toplu okuma butonuna tıklayın ve bütün bekçileri yazılıma aktarın. Böylelikle yeni oluşturduğunuz bekçiler sisteme kayıt edilecektir. Bekçi adlarını, bekçi düzenle kısmından tanımlayabilirsiniz. Yapılan işlemlerin ardından Çıkış butonu ile ekranı kapatabilirsiniz.

4. Kontrol noktası kurulumu

Bekçi tur cihazına, elimizdeki beyaz noktaları tanıtmamız gerekiyor. Bekçi tanıtma işlemindeki gibi, öncelikle cihaza beyaz noktaları tanıtın ve ardından USB bağlantısıyla Toplu okuma seçeneğinden noktaları programa kaydedin. Toplu okuma işleminden sonra çıkış butonuyla ekranı kapatın.

Kontrol noktası isimlerini, lokasyonlara göre kontrol noktası düzenle kısmından değiştirebilirsiniz.

5. Plan kurulumu

Plan kurulumu, bekçilerin hangi lokasyonları hangi saatlerde devriye turu ile tamamlayacağını belirler. Böylelikle, bekçilerin görevini yerine getirdiğini ve turlarını zamanında tamamladığını görebilirsiniz.

Plan kurulumu ekranına giriş yaptıktan sonra, yeni plan ekleme alanıyla karşılaşacaksınız. Bu alanda dilediğiniz çalışma parametresini tanımlarsınız.

 

Plan ekle ekranından, cihaza daha önce tanıtmış olduğumuz kontrol noktalarını seçelim ve plana dahil edelim.

Hepsini ekle seçeneğine tıklayıp, kontrol noktalarımızı seçilmiş noktalar başlığı altına aktaralım.

Devriye programı başlığını seçin ve ardından toplu program seçilerek plan saatlerinin girileceği ekrana geçiş yapılır.

Bekçi seçimini yukarıdaki menüden yapabilir ve kayıt ettiğiniz bekçiyi seçebilirsiniz.

Devriye turu başlangıç ve bitiş saat aralıkları girilerek planın hangi saatler boyunca süreceği tanımlanır. Bir devriye turu için belirtilen süre de aynı zamanda girilmelidir.

Örneğin: 24 saat tur yapan bekçilerin başlangıç saati 08:00 olduğunu varsayalım. Ertesi gün 08:00 saatinde bitecek olan devriyelerde mutlaka sonraki gün seçimi yapılmalıdır. 

Bir devriye turu için geçen süreyi belirlememiz gerekiyor. Bütün kontrol noktalarını kaç dakika içinde gezeceğini tanımladığımız alan olmalıdır. Eğer 60 dakika içinde bütün noktaları kontrol etmesini istiyorsak 60 dakika girebiliriz. Dilediğiniz zaman aralığını belirtebilirsiniz 15, 30, 45, 60, 90 değerleri verilebilir.

Eğer 24 saat süren devriye turunuz mevcut ise, sonraki gün seçimi yapılmalıdır. Yukarıdaki verilen örnekteki gibi, toplam devriye saatleri Akşam üzeri 18:00 da başlayan devriye ertesi gün 08:00 saatlerinde bitirildiğini varsayalım. Başlangıç saatine 18:00, bitiş zamanı için 00:00 girmemiz gerekiyor. Ardından toplu program üzerinden tekrar plan saatleri ekranı açılarak bu sefer Başlangıç saati 00:00, bitiş zamanı 08:00 olarak oluşturmamız gerekiyor.

Ertesi gün sabah 08:00 kadar süren turlarda oluşturulması gereken değerler görselde ki gibidir.

 

6. İzin tanımları (opsiyonel)

İzin günleri tanımları varsa, izinler kısmından eklemeniz mümkün.

 

7. Veri Okuma (veri transferi)

ZKguard bekçi tur sistemi üzerinden rapor almadan önce yapmamız gerekenlerin başında, veri aktarımı gelmektedir.  Bekçi turlarını tamamladıktan sonra, Cihazı usb bağlantısı kurarak verileri sisteme aktarması gerekiyor.

 

Veriyi oku işleminin ardından dilediğiniz devriye raporlarına ulaşabilirsiniz.

 

8. Rapor Oluşturma

Devriye tur sistemi raporuna erişim sağlamak için tarih aralıkları seçimi yapılır, kontrol noktaları işaretlenir ve Araştırma butonuna tıklayıp dilediğiniz rapora erişebilirsiniz.

 

Rapor sonuç ekranı.

Sizi arayalım

Ürünlerle ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilir veya iletişim formuna bıraktığınız bilgilerle personel takip sistemleriyle ilgili sizi arayalım.

 

Youtube oynatma listemize erişebilir ve bekçi tur videolarımızı inceleyebilirsiniz.