Apple ve Google yeni emojiler hakkında bilgi veriyor - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

Daha fazla yemek, daha fazla hayvan ve farklı insanların emojileri

Apple (sol) ve Google (sağ) falafel emojisi | Görsel: Apple ve Google

Dünya emoji gününü kutlamak için (evet böyle bir kutlama var), Apple ve Google yeni emojilerinin önizleme versiyonlarını yayınladı. Bu emojiler mobil işletim sistemlerine 2019 sonlarına doğru yayınlanması planlanıyor. Güncel emojiler Şubat ayında önizleme olarak açıklanmıştı fakat gerçeklik kazanmamıştı, şimdi daha iyi biçimde net olarak görebiliyoruz.

Birden fazla farklı dizayn önceliklere sahip olan emojiler mevcut. Örneğin, Apple’ın falafel tasarımı biraz çöpe benzetilmiş gibi duruyor. Evet, bildiğimiz çöpe benzemezi oldukça komik. Büyük ölçekte görüntülendiğinde mesela, Apple iMessage platformunda veya Instagram yorumu biçiminde düşündüğümüzde netlik kazanıyor. Aynı zamanda, Google çalışanlarından birinin yani bunu tasarlayan kişinin gerçekten falafel yediğini anlamak mümkün. Çünkü tasarladıkları emoji gerçeğe oldukça yakın görnüyor. İnsan yemeği olarak düşünebileceğimiz ve cidden yiyebileceğimiz bir yemek.

Apple tarafından tasarlanan tereyağı (sol) lezzetli görünüyor, Google tarafından tasarlanan tereyağı (sağ) tam anlamıyla tereyağına benzemiş. | Görsel: Apple ve Google

Baktığımız zaman, en iyi tereyağı dizayn ödülünü Apple tarafından tasarlanan tereyağı ürününe veriyoruz. Gerçekten emek harcanmış ve lezzetli göründüğünü söylemek mümkün. Oldukça iştah açıcı ve gerçekçi tasarımına göz atın. Yemek yemek için restorana gittiğimizde çikolata gibi tabağın tamamını bitirmek isteyebilirim. Google tarafından dizayn edilen tereyağı aynı hisleri uyandırmıyor ve anında anlaşılır gibi durmuyor.

Apple (sol) ve Google (sağ) orangutan ve kokarca tasarımlarını konuşturmuşlar. | Görsel: Apple ve Google

Hayvanlara geldiğimizde, Apple ve Google dizayn önceliklerini farklı enerjilerle ortaya koymuş olduklarını söyleyebiliriz. Google orangutan görselini ele alalım, saf ve şirin duruyor oturmuş orangutanlara özgü işlerini yapan bir hayvanı andırıyor. Aynı zamanda Google dizaynına sahip kokarca tasarımına baktığımızda iğrenç koktuğunu hissetmenizi sağlayan ve asla yanına yaklaşmak istemeyeceğiniz bir hayvan. Dünyanın en kötü kokusunu barındırdığını düşünmenize sebep olabilir.

Tasarımlara geniş kapsamlı bakış attığımızda, en önemli detay bizim için engelli insanların dizaynları oldu. Apple tarafından geçen yıl yayınlanan bu tasarımlar oldukça farklı ve detaylı. Bu görsellere örnek olarak, tekerlekli sandalye de oturan insanlar, baston tutan kişiler, rehber köpekler eşliğinde yürüyenler, işitme engeline sahip insanlar ve takma kol kullanan emojiler olmuştur.

Yeni emojiler aynı zamanda engelli insanları da kapsıyor. Rehber köpekle yürüyen kişiler, takma kol ve bastonlu insanlar. | Görsel: Apple

Yeni emojilerin tasarımları piyasaya sürülme tarihi olarak önümüzdeki aylar gibi görünüyor. iOS ve Android platformlarında hızlı biçimde yayınlanması düşünülen emojiler için farklı tasarımların olduğunu görmek mümkün.

Haberin kaynağı / Source : https://www.theverge.com/tldr/2019/7/17/20697485/apple-google-emoji-2019-unicode-butter-falafel-disabilities