Apple Kartlar yerini aldı - Parmak izi ve PDKS Sistemleri - ZKSoftware

Apple kart bugün dağıtıma çıkıyor

Apple kart pazar yerinde aktif olarak kullanıma hazır
Apple Kart Görsel / Image | Apple

Ay sonuna kadar geniş çaplı kullanım önceliklerine ve dağıtıma açılıcak olan Apple kart piyasada yerini aldı.

Apple’ın Ceo’su Tim Cook son röportajında Apple kartların Ağustos ayında piyasaya dağıtılacağını açıklamıştı. İşte yeni kartlarıyla Apple karşımıza çıkıyor. Yeni nesil kredi kartı anlayışını bize kazandıran ve Apple tarafından sağlanan bu teknoloji harikası ile Tim Cook kredi kartı sektörüne damga gibi vuruyor. Goldman Sachs ile yapılan işbirliği sonucu ortaya çıkarılan kartlarla önizleme sürümünün bugün dağıtıma çıkacağı açıklandı. Bütün önizleme sürümü dağıtımı bitirildikten sonra ise Amerika genelinde tüm iPhone kullanıcılarının bu karta sahip olabileceği açıklandı.

Apple tarafından yapılan basın toplantısında bir başka konu ise; abonelik formunu dolduran kişiler arasından rastgele seçim yapılarak Apple kartların dağıtımını davet usülü gerçekleştirileceği açıklandı. Tabii Apple tarafında tam olarak kaç kişinin bu aşamaya seçileceği belirli değil ve netlik kazanmadı. Önizleme kredi kartı sürümüne sahip olmak isteyenler ne yazık ki Ağustos ayının sonunu beklemek zorunda kalabilir. Bu durumdan rahatsız olan kişiler Reddit üzerinde açıkladıkarı yazılarda durumu dile getirmeye çalıştılar.

ZKSoftware bünyesindeki diğer haberlerimizi takip edin.

Apple tarafında yapılan detaylı araştırmalar sonucu ve üst düzey kart çıkarmak için beraber çalıştıkları Goldman Sachs çözüm partnerleriyle bu işi en iyi şekilde yapacaklarını söylediler. Üye olup kartı almak için iOS version 12.4 kullanması gerekiyor aynı zamanda, adres, doğum tarihi, gelir düzeyi ve sosyal güvenlik numarasının son 4 hanesi kayıt için mecburi durumda bulunuyor. Bu bilgiler Goldman Sachs firmasına gönderilerek, kartınızın onaylanmasını veya reddini oluşturan sürecin başında geliyor. Yani Apple kart alabilmek için yukarıda paylaşılan bilgilerin mutlaka doldurulması gerekmekte. Uygulama arayüzünden bu bilgiler doğrultusunda anlık olarak kart alım durumunuzu gerçek zamanlı görebilirsiniz. Müşterilere büyük zaman kazandıran anlık izleme ve doğrulama platformuyla tam anlamıyla detaylandırma mümkün.

Apple kart üyelikleri anlık olarak sadece ve sadece apple telefonlar üzerinden yani iPhone tarafında aktif edilebiliyor.

Onaylama sürecinden geçtikten sonra, yeni kartınız Apple Cüzdan (Wallet) uygulamasında hemen kullanım için hazır hale gelir. Apple tarafına yaptığınız bildiri ile de Yeni nesil Titanium temalı kartının kargolanmasını sağlayabilirsiniz. Kısacası fiziksel ortamda cüzdanınıza koymak ve kullanmak için bu güzel karta sahip olmanız artık çok kolay. Kartın kurulumu baya sofistike tasarlanmış içinde; NFC tag kiti bulunuyor, telefonunuzdan bu özelliği de aktif ederek otomatik olarak aktivasyon işlemlerini tamamlayabilir ve telefon araması ya da etiket gerekmeden herşeyi yapabilirsiniz.

Kartı elinde tutan ve test eden kişiler gerçekten de kaliteli bir dokunuşa sahip olduğunu aynı zamanda kalın ve normal kredi kartlarına göre kıyaslanma yapıldığında ağır olduğunu bildirdiler. Apple kredi kartı telefon olmadan kullanılabilir yani diğer kartlarla aynı özelliklere sahip olan fakat tek eksik yanı temassız ödeme açısından kullanılmadığını da bildirmek lazım. Apple güvenliği her zaman üst çıtaya çıkarmış firmalar arasındadır. Temassız ödemenin güvensiz olduğunu bildiren Apple, kesinlikle güvenlik protokolünü çiğneyecek gibi görünmüyor. Apple zaten temassız işlevini yapmanız için telefonunuzu veya saatinizi kullanmanızı ister.

Apple Kart ödeme ve kredi kartı bilgi ekranı Görsel / Image | Apple

Bütün ayarlamaları tamamladıktan sonra ve Apple kredi kartınızı aktif ettikten sonra üç farklı kredi kartı numarasına sahip oluyorsunuz. Apple kart ile bağdaştırılmış üç farklı numara biri; cep telefonunuza bağlı, fiziksel kartınıza bağlı ve sanal numaranız ile uygulamalar üzerinde rahatlıkla alışveriş yapacağınız yani Apple pay desteklemeyen mağazar üzerinde alışverişi gerçekleştirmenize olanak veren sistemlere de erişebileceksiniz. Yeni sanal kart numarasını istediğiniz zaman elde edebilirsiniz. Vakit kaybı olmadan hızlı biçimde Wallet üstünde tüm işlemlerinizi göz açıp kapayıncaya kadar tamamlamanız mümkün. Kartın üzerinde son kullanma tarihi, güvenlik kodu veya kart numarası bulunmuyor. Fakat eğer kullanıcılar isterse kartı kilitleyebilir, devre dışı bırakabilir ve Apple Wallet üzerinde tek bir tıklamayla tamamen etkisiz hale getirebilirsiniz. Kartınızı kaybetmeniz durumunda oldukça elverişli olan bu özellikler bütünüyle güvenliğinize büyük önem veriliyor.

Apple kartına şimdi sahip olmanız mümkün değil ancak Ağustos ayının sonunda elde edebilirsiniz.

Haberin kaynağı / Source : https://www.theverge.com/2019/8/6/20756048/apple-card-availability-sign-up-cancel-apr-iphone-goldman-sachs